Zlato 1797.96 $/Oz
Stříbro 25.17 $/Oz
Platina 1062.28 $/Oz
Paládium 2650.78 $/Oz

AUKCE #08840 - 500 Kč Jiří Kolář

Číslo aukce: #  08840
Zahájení aukce: 26.11.2019

03.12.2019

Vyvolávací cena: 500,00 Kč
Dosažená cena: 933,00 Kč
(Nick44333)

2000,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 934,00 Kč
Příhozů: 6

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 500 Kč
Autor: ak. soch. Jiří Věneček/MgA. Martin Dašek

průměr: 40 mm
hmotnost: 25 g
hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 25 g *““
limit provedení proof: 9800 ks
limit provedení b.k.: 5100 ks
emise: 24.9.2014

provedení proof

Postarejte se o svou sbírku mincí a vyberte si z naší nabídky váhy, lupy, pinzety a další sběratelské potřeby. Podívejte se na naši nabídku a pečujte o své mince.

PŘÍHOZY V AUKCI #08840

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
Nick44333 29.11.2019 933,00 Kč
béda33 03.12.2019 933,00 Kč
béda33 02.12.2019 903,00 Kč
Nick82703 29.11.2019 869,00 Kč
N95881289 28.11.2019 840,00 Kč
Nick44333 29.11.2019 700,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8840  03.12.2019  500,00 Kč 933,00 Kč
8703  27.10.2019  500,00 Kč 755,00 Kč

NÁLEZY BENÁTSKÝCH MINCÍ v Olomouci
Jedná se příznačně o místo, které bylo od konce 19. století několikrát zkoumáno archeology a může se tedy vykázat řadou nálezů, včetně mincí.

Mimořádně cenná lokalita Václavského (Dómského) návrší s katedrálou sv. Václava, kapitulním děkanstvím, pozůstatky středověkého hradu a torzálně dochovanou románskou architekturou byla díky příhodné poloze poprvé osídlena již v pozdní době kamenné, dále pak v době bronzové a od 9. století je obydlena kontinuálně až dodnes.

V průběhu výzkumů, prováděných na této lokalitě v osmdesátých letech 20. století pod vedením Víta Dohnala, byly kromě jiných artefaktů nalezeny i dva benátské groše – matapany ze 13. století. Starší typ (obr. 1), objevený v sekundární poloze při západním obvodu studňovité jámy v hloubce 155 cm pod povrchem spolu s větším množstvím chaoticky nahromaděných lid ských kostí a jejich zlomků, dal razit benátský dóže Marino Morosino (1249–1253), původcem mladšího typu (obr. 2) je Morosinův nástupce Ranieri Zeno (1253–1268). Uvedené benátské groše přitom nejsou jedinými z Olomouce známými středověkými ražbami italské provenience. V Benátkách má svůj původ také denaro piccolo, nejnižší mincovní nominál (12 denari picco li = 1 soldo), nalezený při výzkumu v Pekařské ulici ve vrstvě datované do 13. století. Další ražba z regionu Benátska byla objevena při výzkumu na Náměstí Hrdinů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.

KRIZE OBĚŽIVA V ANGLII NA KONCI 17. STOLETÍ (1) Padělatelé, okrajovači a William Chaloner
Anglie byla koncem 17. století rájem pro padělatele.

Ručně ražené mince přímo sváděly k padělání a okrajování mincí bylo celonárodní zábavou již od středověku. Koruna se sice pokoušela problémy řešit zavedením strojové ražby, ale padělatelé brzy dokázali prolomit nové ochranné prvky. Anglické stříbro mizelo ve velkém do Francie a obyvatelstvo se bouřilo. V neklidné době se objevil padělatel, který měl ambice i schopnosti: William Chaloner.

Anglické oběživo koncem 17. století
Koncem 17. století obíhaly v Anglii převážně starší ručně ražené mince. Ty byly díky svému opotřebení a nepravidelnému tvaru snadnou kořistí podnikavých jedinců, kteří z nich s pomocí nůžek a pilníků okrajovali zlomky stříbra. Ručně ražené mince nepředstavovaly žádnou výzvu ani pro padělatele. Falza byla odlévána z běžných kovů jako olovo nebo měď a poté postříbřena. Problémy s paděláním a okrajováním měly odstranit nové strojově ražené mince. První pokusy se strojovou ražbou proběhly již za vlády Alžběty I., kdy Francouz Eloye Mestrelle roku 1561 použil koňskou silou poháněný šroubový lis. Kvalita strojově ražených mince byla nepoměrně vyšší ale Mestrelle byl jako cizinec neoblíbený a jeho stroje byly pracovníky mincovny vnímány jako hrozba pro jejich zaměstnání.