UPOZORNĚNÍ: Prodejna Pražské mincovny v Obecním domě (vedle Blanky Matragi) je z důvodu nemoci krátkodobě uzavřena. Rádi Vás obsloužíme v II. patře Obecního domu. Vchod služební vrátnicí.
E-shop Aukce Aukce č.08362 konaná dne 20/5/2019 - položka 5000 Kč Most v Písku

AUKCE #08362 - 5000 Kč Most v Písku

Číslo aukce: #  08362
Zahájení aukce: 20.05.2019

26.05.2019

Vyvolávací cena: 15230,00 Kč
Dosažená cena: 20502,00 Kč
(Pája)

28460,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 20503,00 Kč
Příhozů: 5

Pamětní zlatá mince 5000 Kč z cyklu Mosty České republiky
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Ražba Česká mincovna

EMISE: JARO 2011

průměr: 28 mm
hmotnost: 15,55 g
ryzost: 999,9/1000 Au
limitní náklad: 25.000 ks
provedení proof emise 6900 ks
provedení b.k. emise 2600 ks

Exkluzivní ražby s motivy od Natali Ruden. Originální stříbrný ražený šperk, který je dodáván včetně hedvábné stuhy s připevněním na krk nebo na ruku. Prohlédněte si nabídku ražeb s fashion motivy od této slavné návrhářky.

PŘÍHOZY V AUKCI #08362

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
Pája 26.05.2019 20502,00 Kč
N69808596 26.05.2019 20501,00 Kč
Nick82703 21.05.2019 18032,00 Kč
Nick16267 22.05.2019 18000,00 Kč
miros 21.05.2019 15500,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8469  23.06.2019  24000,00 Kč 24001,00 Kč
8445  16.06.2019  14230,00 Kč 23001,00 Kč
8412  02.06.2019  24000,00 Kč 24000,00 Kč
8362  26.05.2019  15230,00 Kč 20502,00 Kč
8189  10.03.2019  24000,00 Kč 25101,00 Kč
8170  17.02.2019  24026,00 Kč 24027,00 Kč
8085  18.11.2018  32000,00 Kč 32000,00 Kč
8070  04.11.2018  28100,00 Kč 28101,00 Kč
8007  01.10.2018  24026,00 Kč 24026,00 Kč
7984  16.09.2018  28100,00 Kč 28100,00 Kč
7960  24.06.2018  26695,00 Kč 26695,00 Kč
7956  24.06.2018  32000,00 Kč 32000,00 Kč
7940  10.06.2018  28100,00 Kč 28100,00 Kč
7912  27.05.2018  32000,00 Kč 32000,00 Kč
7887  13.05.2018  32000,00 Kč 32000,00 Kč
7751  04.03.2018  30800,00 Kč 30801,00 Kč
7664  21.01.2018  30800,00 Kč 30802,00 Kč
7361  18.06.2017  38500,00 Kč 38500,00 Kč
7111  06.04.2017  38500,00 Kč 38500,00 Kč
6967  13.03.2017  38500,00 Kč 38500,00 Kč
3418  28.10.2013  27500,00 Kč 30000,00 Kč
2873  24.06.2013  31500,00 Kč 33333,00 Kč
2666  27.05.2013  31500,00 Kč 31500,00 Kč
2575  29.04.2013  31500,00 Kč 31501,00 Kč
2396  15.04.2013  31500,00 Kč 31500,00 Kč
2375  01.04.2013  32500,00 Kč 32503,00 Kč
2200  04.03.2013  38500,00 Kč 38500,00 Kč
1867  22.10.2012  38000,00 Kč 40000,00 Kč
1683  06.08.2012  38500,00 Kč 38501,00 Kč
1660  23.07.2012  39000,00 Kč 39000,00 Kč
1486  24.06.2012  40000,00 Kč 40001,00 Kč
1153  02.04.2012  35000,00 Kč 40001,00 Kč
1093  19.03.2012  25000,00 Kč 40630,00 Kč

200 & 500 LEKË
Bankovky Albánie: výběr 1996–2013

Zákonným platidlem Albánie je tzv. lek (množné číslo lekë) Jeho neoficiální zkratka je L, ISO 4217 kód je ALL. Jedna setina leku (1/100) se nazývá qindarka (množné číslo qindarkë), která byla zavedena v roce 1964.

Pro svou nízkou kupní hodnotu se v oběhu ovšem nevyskytují žádné mince v tomto nominále (qindarka). Z pohledu stručné historie Albánie používala až do získání samostatnosti na Osmanské říši v roce 1912 osmanský monetární systém. Mezi roky 1912 a 1926 kolovaly na albánském území mince a bankovky států, které byly zapojeny do tzv. Latinské monetární unie1 (především francouzský frank, řecká drachma a nebo italská lira) i rakousko-uherská koruna. V letech 1926 až 1939 byla zavedena národní albánská měna franga (albánské pojmenování pro frank; plurál frang[ar] nebo frank[ar]), která se rozdělovala na 5 leků (1 lek odpovídal 1/5 albánského franku). Oficiálním datem přijetí měnové jednotky lek je rok 1925, kdy jednotka vznikla původně jako díl albánského franku. Podobné dělení mělo alternativní označení belga (plurál belges), což bylo pojmenování pro pět belgických franků.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2019.

Ze světa kovových známek (21) Známky s letopočtem
Pomineme-li psí známky, které se každoročně měnily a měly proto vyražený rok platnosti, lze konstatovat, že od XIX. století jsou české účelové známky většinou nedatované.

Když je letopočet vzácně uveden, nemusí být rokem ražby, jak je tomu u mincí, ale je připomínkou významného milníku v historii vydavatele ražby. Měl zejména u podniků poukazovat na letitou tradici a byl tak reklamním prostředkem a nástrojem v konkurenčním boji. Uveďme zde několik příkladů datovaných známek, které splňují výše uvedené charakteristiky nebo jsou něčím pozoruhodné.

Letopočty na ražbách konzumních spolků a spotřebních družstev jsou zpravidla spojené s rokem založení organizace. Nejinak tomu je u známek organizací a firem. Ročník 1904 na známkách Dělnického konzumního spolku v Kostelci, německy Weisskircher Arbeiter Consum Verein (W. A. C. V.), připomíná rok ustavení této podpůrné organizace (obr. 1). Rok založení měšťanského střeleckého sboru Jablonce nad Nisou připomíná mosazná známka na pivo s vročením 1760, uveřejněná v M+B 3/2011 str. 16. Letopočet 1828 nad literami VW na firemní známce Vítkovických železáren (obr. 2) je rokem založení podniku. Známka, jejíž účel ani způsob užití nejsou známé, se provedením hlásí do první poloviny XX. století. Lze se proto domnívat, že letopočet se mohl začínat uvádět v době stého výročí podniku a stal se později součástí firemního loga.
Datované peněžní známky Novokdyňské přádelny akc. spol. (obr. 3–4) jsou známé ve třech hodnotách1. Zatímco nejnižší nominál 5 má letopočet 1928, druhé dva vročení 1923. Nechce se věřit, že by výrobu hodnoty 5 dělilo od zbývajících pět let.