E-shop Aukce Aukce č.08069 konaná dne 22/10/2018 - položka 700. výročí vymření Přemyslovců po meči Václavem III

AUKCE #08069 - 700. výročí vymření Přemyslovců po meči Václavem III

Číslo aukce: #  08069
Zahájení aukce: 22.10.2018

04.11.2018

Vyvolávací cena: 800,00 Kč
Dosažená cena: 804,00 Kč
(ZIPPY)

900,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 805,00 Kč
Příhozů: 4

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Vojtěch Dostál Dis

průměr: 31 mm, síla: 2.3 mm
hmotnost: 13 g
provedení proof - limit 7500 ks
provedení b.k. - limit 11500 ks

běžná kvalita

American Eagle je proslulá investiční zlatá mince USA. Razí se výhradně z amerického zlata. Je nabízena o hmotnosti 1 Oz, 1/2 Oz, 1/4 Oz a 1/10 unce. Tato mince USA je mezi sběrateli a investory velmi oblíbená.

PŘÍHOZY V AUKCI #08069

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
ZIPPY 04.11.2018 804,00 Kč
Rasputin 04.11.2018 803,00 Kč
ZIPPY 28.10.2018 802,00 Kč
Nick51291 23.10.2018 801,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8233  07.04.2019  800,00 Kč 801,00 Kč
8207  10.03.2019  800,00 Kč 900,00 Kč
8172  17.02.2019  800,00 Kč 900,00 Kč
8069  04.11.2018  800,00 Kč 804,00 Kč
7776  18.03.2018  800,00 Kč 900,00 Kč
7700  04.02.2018  800,00 Kč 800,00 Kč
6614  18.12.2016  800,00 Kč 806,00 Kč
6517  20.11.2016  800,00 Kč 803,00 Kč
5234  03.08.2015  800,00 Kč 801,00 Kč
5172  20.07.2015  800,00 Kč 801,00 Kč
5051  22.06.2015  800,00 Kč 900,00 Kč
4920  25.05.2015  800,00 Kč 900,00 Kč
3423  28.10.2013  690,00 Kč 692,00 Kč
2105  04.02.2013  500,00 Kč 667,00 Kč

Zelené peníze 2012 Zvláštní ražby anglických panovníků
Už po šestapadesáté královna Alžběta II. stala hlavní postavou speciálního obřadu (jen čtyřikrát vynechala).

5. dubna tohoto roku rozdávala v Yorku starším poddaným takzvané Maundy money. Jedná se o velikonoční tradici (Maundy Thursday = Zelený čtvrtek), o níž jsou dochované záznamy už od dob krále Davida I. (1272–1307).

Kdysi na tuto slavnost vysílali králové (a královny) pouze své prostředníky. Panovník se tohoto ceremoniálu pravidelně zúčastňuje až od roku 1931, kdy Jiří V. položil základ této novodobé tradice a peníze distribuoval sám. Ovšem speciální mince pro tuto příležitost nechal razit už Karel II. (1660–1685). Tehdy nebyly mince ještě datovány. Od roku 1670 se mince příliš nezměnily.
Mince

Tradice ukládá panovníkovi, aby vždy na velikonoční čtvrtek rozdal potřebným starým občanům, které vybere a doporučí klér, zvláštní obnos peněz. Jednalo se vždy o váček se čtyřmi stříbrnými mincemi ( jejichž kupní síla se přirozeně časem měnila).

1 penny 0,5 g/11 mm
2 pence 0,9 g/13 mm
3 pence 1,4 g/16 mm
4 pence 1,9 g/18 mm

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2012

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (32) Známky ústavů pro choromyslné
Šíři spektra vydavatelů účelových známek dokládají ražby, které vydaly zemské ústavy pro choromyslné.

Dobově možná součásti běžného každodenního života v ústavu, dnes však vyvolávají řadu otázek. Předně: komu byly určeny, kdo na ně měl nárok a kde se vlastně užívaly. Z pohledu dnešní doby plné zákazů konzumace alkoholu se nechce věřit, že by si chovanci pochutnávali na plzeňském.

Nejstarším specializovaným ústavem v Čechách byl Tollhaus pro 57 chovanců, součást Všeobecné nemocnice založené Josefem II. v roce 1790 a do provozu uvedené 2. ledna 1791. Na území Prahy byly později zřízeny další zaopatřovací ústavy pro duševně choré, jednalo se dům vedle kostela svaté Kateřiny (zakoupen roku 1822) nebo bývalý klášter servitů Na Slupi (odkoupen roku 1850 s rozsáhlou zahradou). Ale ani tyto prostory nestačily. Roku 1844 byla dokončena nová budova v zahradě Kateřinské ošetřovny a roku 1857 byly zakoupeny další pozemky sousedící se slupskými. V roce 1861 byl ústav převeden do správy zemí a stal se tak Zemským ústavem pro choromyslné. Stav na konci XIX. století zachycuje v hesle Blázinec Ottův slovník naučný1t. Království České má dva ústavy samostatné: v Praze a v Dobřanech (u Plzně), a dva ústavy filiální: v Kosmonosích (u Mladé Boleslavi) a v Opořanech (u Tábora). Dobřanský jest zařízen dle moderních požadavků. V poslední době zakoupen pro adaptaci zámek v Horních Beřkovicích u Mělníka.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2016.