UPOZORNĚNÍ: Prodejna Pražské mincovny v Obecním domě (vedle Blanky Matragi) je z důvodu nemoci krátkodobě uzavřena. Rádi Vás obsloužíme v II. patře Obecního domu. Vchod služební vrátnicí.
E-shop Aukce Aukce č.08267 konaná dne 9/4/2019 - položka Jednodukát ČR 2005 - Praotec Čech

AUKCE #08267 - Jednodukát ČR 2005 - Praotec Čech

Číslo aukce: #  08267
Zahájení aukce: 09.04.2019

23.04.2019

Vyvolávací cena: 3000,00 Kč
Dosažená cena: 3334,00 Kč
(Pája)

5000,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 3335,00 Kč
Příhozů: 24

Zlatá pamětní medaile
Autor: P. Horák

průměr: 16 mm
hmotnost: 3.11 g
ryzost: 999,9/1000 Au
provedení: proof
limit: 1000ks
emise 2005

ražba Česká mincovna

Obdarujte svou sestru tím správným dárkem. Bude z něj mít opravdu velkou radost a bude na něj vzpomínat. Vybrat dárek pro sestru není vždy jednoduché, i když je to člověk, kterého známe nejvíce. Chceme, aby pro něj byl dárek jedinečný. Dárek pro sestru by měl připomínat to, co jste společně prožili. Vyjádřit vazby, které vydrží do konce života.

PŘÍHOZY V AUKCI #08267

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
Pája 23.04.2019 3334,00 Kč
Nick22511 23.04.2019 3333,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3311,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3261,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3255,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3241,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3239,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3233,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3212,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3201,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3175,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3156,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3155,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3144,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3131,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3127,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3122,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3121,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3115,00 Kč
Jeery 23.04.2019 3112,00 Kč
Jeery 22.04.2019 3110,00 Kč
Vojty2 23.04.2019 3103,00 Kč
Pája 14.04.2019 3101,00 Kč
rt62 10.04.2019 3100,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8267  23.04.2019  3000,00 Kč 3334,00 Kč
3731  17.02.2014  3800,00 Kč 3801,00 Kč
1527  28.06.2012  4700,00 Kč 4700,00 Kč
1435  27.05.2012  4500,00 Kč 4501,00 Kč
1327  17.05.2012  4500,00 Kč 4500,00 Kč

Stříbrná mince k výročí rozluštění chetitštiny
200 Kč 2015

Počátkem 20. století byl v Malé Asii objeven velký archiv patřící bývalým chetitským králům obsahující neznámou řeč, se kterou si badatelé nevěděli rady. Bedřich Hrozný, patrně nejvýznamnější český orientalista, přijal pozvání do Istanbulu, aby zpracovával klínopisné texty. Se svým objevem vystoupil na přednášce „Rozluštění chetitského problému“, kde také přednesl první větu, kterou rozluštil: „Nyní chléb budete jísti, vodu pak budete píti.“ Výsledky svého bádání následně shrnul v knize „Jazyk Chetitů“, která se stala jedním z nejvýznamnějších milníků v dějinách světové orientalistiky. Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 100. výročí rozluštění chetitštiny českým orientalistou Bedřichem Hrozným. Mince o nominální hodnotě 200 Kč bude je prodeji od 3. června 2015.

V listopadu 2013 vyhlásila ČNB soutěž na pamětní stříbrnou minci ke 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným. Soutěže se zúčastnilo 20 výtvarníků, kteří předložili celkem 40 sádrových modelů. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 28. ledna 2014 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Jako odborný poradce se vyhodnocení soutěže zúčastnil Ondřej Rašín, ředitel Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.

ZANIKLÉ LIBROVÉ MONETÁRNÍ SYSTÉMY (2)
Téma zaniklých librových systémů jsme nakousli v minulém čísle časopisu Mince a bankovky.

Přesto, že je to téma rozsáhlé, v tomto vydání jej ukončíme, abychom se od příště mohli věnovat dalším zajímavostem.

Podobnou situaci, jako v případě gambijského cedi lze zaznamenat v případě Ghany. Na území Ghany byl platný systém ghanské libry, která se dělila na 20 šilinků a 240 pencí. První a jediná librová emise nese označení 1958-1963 Bank of Ghana Building Pound Issue. Emisním ústavem byla centrální banka (Bank of Ghana). Tento bankovní dům na území Ghany působí do současnosti. Ghanské cedi se dělí po uskutečněné decimalizaci na 100 pesewas (sing. pesewa; viz níže) a má mezinárodní kód GHS, když v literatuře se setkáváme také se sekundárním symbolem GHC |. Přechod z libry na cedi proběhl prostřednictvím emise ND (1965) Nkrumah Cedi Issue. Bankovky jsou nedatované (ND). K identitě bankovek podle data centrální banka přistoupila v roce 1967. Ghanské cedi prodělalo několik inflačních stádií, kdy se hovoří o prvém až třetím cedi. První cedi (C |1) nahradil ghanskou libru v roce 1965 neparitně v poměru 1 ghanská libra = 2,4 cedi (100 pesewa = 100 pencí). Zároveň C |1 přešel na decimální systém a byl rozdělen na 100 pesewas a nikoli na šilinky a pence. První cedi bylo až do konce roku 1967 používáno jako druhé platidlo vedle stále obíhající ghanské libry.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2016.