UPOZORNĚNÍ: Prodejna Pražské mincovny v Obecním domě (vedle Blanky Matragi) je z důvodu nemoci krátkodobě uzavřena. Rádi Vás obsloužíme v II. patře Obecního domu. Vchod služební vrátnicí.
E-shop Aukce Aukce č.08271 konaná dne 9/4/2019 - položka Lucemburkové na českém trůnu - zlaté medaile

AUKCE #08271 - Lucemburkové na českém trůnu - zlaté medaile

Číslo aukce: #  08271
Zahájení aukce: 09.04.2019

23.04.2019

Vyvolávací cena: 10000,00 Kč
Dosažená cena: 15001,00 Kč
(Pája)

18000,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 15002,00 Kč
Příhozů: 17

Sada zlatých pamětních medailí v dárkové etui
Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Rytec: Lubomír Lietava

průměr: 16 mm
hmotnost: 3.11 g
ryzost: 999,9/1000 Au
limit: 200 ks
provedení proof

Svatoanežské dukáty se razí ve své tradiční podobě po staletí již od časů vlády Karla IV. Jedná se o tradiční český motiv, který nesmí chybět v žádné významné sbírce. Prohlédněte si naši nabídku svatoanežských dukátů.

PŘÍHOZY V AUKCI #08271

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
Pája 23.04.2019 15001,00 Kč
Nick29288 23.04.2019 15000,00 Kč
miros 23.04.2019 14300,00 Kč
Nick29288 23.04.2019 14201,00 Kč
N6722659 23.04.2019 14200,00 Kč
N6722659 23.04.2019 14000,00 Kč
N6722659 23.04.2019 13800,00 Kč
N6722659 23.04.2019 13600,00 Kč
N30723208 22.04.2019 13599,00 Kč
N30723208 22.04.2019 13512,00 Kč
Jeery 22.04.2019 11511,00 Kč
Jeery 22.04.2019 11505,00 Kč
Jeery 22.04.2019 11502,00 Kč
Pája 14.04.2019 11501,00 Kč
Pája 14.04.2019 11100,00 Kč
N55703372 12.04.2019 11000,00 Kč
dip 10.04.2019 10101,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8431  16.06.2019  10000,00 Kč 15004,00 Kč
8416  02.06.2019  10000,00 Kč 14101,00 Kč
8380  26.05.2019  10000,00 Kč 15511,00 Kč
8271  23.04.2019  10000,00 Kč 15001,00 Kč
1584  28.06.2012  17000,00 Kč 22000,00 Kč

HOLDOVÁNÍ HABSBURKŮ (2) v provinciích Rakouského Nizozemí v 18. století (Karel VI. – Josef II.)
na stránkách časopisu M&B číslo 4/2016 jsme se seznámili s historickými událostmi a holdovacími ražbami habsburských panovníků vládnoucích v Rakouském nizozemí, konkrétně ve městech Bruggy, Gent a v provincii henegavsko.

Titulní strana tohoto čísla pak přinesla prostřednictvím fota reversu jedné z holdovacích medailí města Ypry upoutávku na právě předkládanou závěrečnou část mého pojednání, které přináší přehled dalších zajímavých pamětních ražeb připomínajících, jak v průběhu 18. století další provincie a města v Rakouském nizozemí vzdávala hold habsburským panovníkům.

Holdování města Kortrijk (nizozemsky Kortrijk, západovlámsky Kortryk, francouzsky Courtrai dříve také Cortrick)
Kortrijk je město situované na pravém břehu řeky Leie (francouzsky Lys) v blízkosti belgicko-francouzské hranice. Existoval již ve starověku jako galo-římská osada nazývaná Cortoriacum nacházející se v oblasti zvané Gallia Belgica. Ve středověku bylo středisko ležící na křižovatce důležitých obchodních cest opevněno a obdrželo městská práva (1189). O dvě sta let později byla ve městě vybudována citadela. Od 14. do 16. století zažilo město období hospodářského rozkvětu spojené s rozvojem textilního průmyslu jako středisko flanderské výroby látek. V průběhu 17. století, během válek mezi Francií a Španělskem, byl Kortrijk často obléhán a několikrát dobyt. Utrechtskou mírovou smlouvou z roku 17131 se město stalo součástí Rakouského Nizozemí. Kortrijk byl více než padesát let důležitou pohraniční pevností, ale v polovině 18. století ztratil svůj význam jako strategická pevnost a tak byly hradby zbourány.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2016.

Jidášových třicet stříbrných Peníze v Ježíšově době
Hebrejská bible zvaná TaNaCh, což je zkratka slov: Tora – Učení, Neviim – Proroci, Ktuvim – Spisy, kterou křesťané nazývají Starým zákonem (SZ)

Hebrejská bible zvaná TaNaCh, což je zkratka slov: Tora – Učení, Neviim – Proroci, Ktuvim – Spisy, kterou křesťané nazývají Starým zákonem (SZ), nezná mince v pravém smyslu slova, a to z prostého důvodu, buď nebyly dosud vynalezeny nebo existovaly relativně velmi krátce a v Judsku nebyly zatím známy. Vždyť nejmladší prorocké knihy Agea, Zacharjáše a Malachiáše pocházejí z konce 6. až počátku 5. stol. př. n. l. Teprve Ezdrášova kniha (2,69) pocházející z poloviny 5. stol. př. n. l., uvádí opravdové mince - zlaté perské darejky, které darovali židovští navrátilci z Babylónie, aby sloužily k znovuvybudování jeruzalémského Chrámu.

(Původně existoval výměnný obchod zboží za zboží či za skot. Pozůstatkem toho je například latinské slovo pecunia – peníze, což je odvozeno z pecus, t.j. skot. Podobně i hebrejské kesíta se překládá jako ovce i peníz. V Gn 33,19 čteme o Jákobovi: „... a od synů Chamóra, otce Šekemova, koupil za sto kesít díl pole, na němž si postavil stan.“
Bible se samozřejmě zabývá též majetkovými otázkami a zákony. Například je striktní zákaz půjčovat souvěrcům na úrok (Ex 22,24; Lv 25,35-37; Dt 23,20-21). V tomto případě se jedná o půjčování kousků stříbra (kesef), za které si chudák může koupit jídlo a vše nezbytně nutné k životu. Později slovo kesef dostane význam peníze).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2014.