Aukce #09139 - České předsednictví Evropské unie

Číslo aukce: #  09139
Zahájení aukce: 30.03.2021

08.04.2021

Vyvolávací cena: 600,00 Kč
Dosažená cena: 664,00 Kč
(Nickrtep)

Cílová cena (kup teď): 1500,00 Kč
Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 665,00 Kč
Příhozů: 5

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč

průměr: 31 mm, síla: 2.3 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 19700 ks
limit provedení b.k.: 13200 ks

PROVEDENÍ PROOF

Zlatou medailí věnovanou jako dárek k narozeninám nikoho neurazíte. Zlatá medaile pro štěstí. Krásný dar k narozeninám. Obdarujte své nejbližší dárkem k narozeninám z naší nabídky medailí.

Jak nekoupit falzum 3. část

K tématu falešných mincí se vracím daleko dříve, než jsem očekával.

K napsání dalšího pokračování mne přiměla skutečnost, že na numismatickém trhu se začala objevovat falza vzácných československých mincí. Mají svůj původ v Číně, kde jsou legálně průmyslově vyráběna, protože jejich výroba stejně tak jako výroba mnohých jiných padělků není dle tamních zákonů trestná. Jsou spolu s velkým množstvím raritních mincí mnoha států celého světa oficiálně nabízena ke koupi na internetu, a to na adrese internetového obchodu www.jinghuashei.com.

Případný zájemce si může vybrat především z obrovské nabídky mincí USA, a to od dolarů z let 1794 až 1804 přes různé půldolary, čtvrtdolary, 20centy, dimy a půldimy, tří a dvoucenty, měděné a stříbrné centy 1792 až po zlaté dvaceti-, deseti-, pětia dvouapůldolary.
Sběratelsky zajímavé jsou pro české numismatiky i ražby německé. Z nich jsou nabízeny různé 2tolary, např. augsburský 2tolar 1645 s titulem Ferdinanda III., KM:77, Dav.:5039, bavorský svatební 2tolar Ludvíka I. z roku 1842, KMG.:431.1, hannoverský 2 tolar/3 ½ gulden Jiřího V. 1855 B, KMG.:229 nebo pruské 2 tolary 1841 A, 1842 A. Lze koupit i německé koloniální ražby, konkrétně 5 marku 1894 Nová Guinea nebo 2 marku 1893 a 1894, obě Německá Východní Afrika.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2011

Ze světa kovových známek (15) Reklamní známky

Nejstarší české reklamní známky zachycuje již soupis sbírky českých ražeb W. Killiana z roku 1858 (obr. 1 a 23). Jejich ražba se rozšířila od přelomu 60. let XIX. století zejména v Praze, ale i v Plzni (obr. 2), Teplicích (obr. 3) i v jiných městech. Starší název adresní známky vznikl z toho, že na nich byla uvedena adresa vydavatele. Řada takových ražeb je z doby před jubilejní výstavou v Praze v roce 1891, kde se firmy prezentovaly honosnými známkami (obr. 4). Adresní známky byly připevňovány na dodávané výrobky jako reklamní pozornost, proto byly v ojedinělých případech opatřené dodatečně proraženými otvory. Tato praxe pokračovala i v době první republiky.
Známky s platnou mincí adjustovanou v hliníkovém prstenci opatřeném ražbou byly ražené počátkem XX. století v USA, od počátku následujícího století i v Německu1 a u nás. V době Rakousko-Uherska se vkládala jednohaléřová mince vzor 1892, v meziválečném období pětihaléř vzor 1923. Letopočet na vloženém platidle patrně limitoval dolní časovou hranici vzniku ražby nebo dokonce i známku datoval. Všechny mně známé ražby pražské firmy Wolf & Schleim mají vložený haléř ročník 19032 (obr. 5). Hliník byl z hlediska ražby účelových známek novým materiálem a známky textilního závodu v Rytířské ulici 26 mohou patřit k nejstarším hliníkovým účelovým ražbám u nás. Český výrobní původ těchto ražeb není jistý pro jejich značnou výrobní podobnost se soudobými ražbami z Německa.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ