Zlato 1814.74 $/Oz
Stříbro 25.51 $/Oz
Platina 1053.97 $/Oz
Paládium 2674.26 $/Oz

AUKCE #08158 - Traditions – House-warming Ag BU

Číslo aukce: #  08158
Zahájení aukce: 04.02.2019

17.02.2019

Vyvolávací cena: 497,00 Kč
Dosažená cena: 497,00 Kč

950,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 497,00 Kč

Stříbrná mince běžné kvality
Emitent: Belarus
průměr: 38,61 mm
hmotnost: 33,63 g
obsah drahých kovů: 925/1000 Au
nominál: 20 roubles
náklad: ks
provedení: unc.
emise:

mírně rez, prasklá kapsle

Kangaroo je investiční zlatá mince ze země zlatých nugetů. Australská mince s klokanem je na světě velmi rozšířená. Investiční mince z ryzího zlata je investory ceněná právě pro svou cenu. Klokaní motiv se každým rokem obměňuje.

PŘÍHOZY V AUKCI #08158

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
9117  30.03.2021  540,00 Kč 551,00 Kč

LIBROVÁ BANKOVKA Předchůdce slavné mince

Záhy po svém vzniku začala banka emitovat směnky za uložené vklady podobné těm, které upisovali zlatníci. Směnky byly zprvu psány ručně na bankovní papír signované úředníkem. Později se pak přešlo na tištěné bankovky. Roku 1696 bylo rozhodnuto nevydávat bankovky nižší než 50 £ díky čemuž se využívaly především zámožní měšťané, šlechtici a obchodní společnosti. V průběhu 18. století banka postupně přešla na bankovky ve formě tiskopisů, kdy první číslice byla tištěna a další se již dopisovaly ručně. Zprvu se vydávaly hodnoty od 20 do 100 liber. V roce 1759 ale nedostatek zlata zapříčiněný sedmiletou válkou donutil banku po prvé vydat bankovku po 10 £. Roku 1793 si poté válka proti revoluční Francii vynutila nový nominál po 5 £. V první polovině 19. století prudce vzrostl státní dluh. Zatímco v roce 1700 činilo zadlužení 1,2 milionu liber, tak koncem napoleonských válek se vyšplhalo až na 850 milionu liber. Následkem toho došlo k omezení plateb v bankovkách ve zlatě, které trvalo až do roku 1821. Jako kompenzace nedostatku drobných mincí začala poté banka od roku 1797 emitovat 1 a 2 librové bankovky.

Nizozemsko Kolonie, kolonie a zase kolonie… (3)
Nizozemsko, někdy také mylně jako celek označováno za Holandsko, což je jen část nizozemského království (dále budu uvádět jen Nizozemsko, Nizozemci apod.), leží v severozápadní části evropského kontinentu.

Jedná se konstituční monarchii, která se zbavila Španělské nadvlády již v roce 1568 a udržela se do dnešních dob. Také tento malinký evropský stát měl chuť ze světových nalezišť utrhnout co největší díl a proto vysílal své koráby ke kolonizování nových světů. Vítejte v krátké ukázce vybraných nizozemských kolonií.

NIZOZEMSKÉ ANTILY

V samém úvodu tohoto dí lu se přesuneme do karibské oblasti. Souostrov ý Nizozemských Antil bylo objeveno na přelomu 15. a 16. století. V roce 1527 se ostrovy staly součástí španělských kolonií. Nizozemskem byly kolonizovány ve 30-40. letech 17. století. Rokem 1866 se stávají korunní nizozemskou kolonií a toto zůstalo až do roku 1948, kdy se změnil na název Nizozemské Antily. Tak zvaná Char ta Nizozemského království, vydána v roce 1954 povýšila tuto kolonii na plnohodnotnou autonomní zemi v rámci celého Nizozemského království.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013.