AKTUÁLNĚ: Vykupujeme investiční zlato!

AUKCE #08606 - Vpád vojsk Varšavské smlouvy - 21. srpen 1968 - 1/2oz zlato Proof

Číslo aukce: #  08606

Vyvolávací cena: 10890,00 Kč
Dosažená cena: 16526,00 Kč
(béda33)

25950,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 16527,00 Kč
Příhozů: 7

Zlatý pamětní medailon 1/2 Oz
Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Rytec: Alžběta Slámová, DiS.
Ražba: Pražská mincovna

průměr: 28 mm
hmotnost: 15,56 g
hrana hladká, číslovaná
limit provedení proof: 19 ks
limit provedení b.k.: 19 ks
emise: srpen 2013

číslo 3, nepatrné červené skvrnky na okraji medaile

Neunikla vám emise nové mince z roku 2005? Nebude ve vaší sbírce chybět limitovaný unikát? Podívejte se na přehled mincí, které jsme zařadili do naší nabídky v roce 2005.

PŘÍHOZY V AUKCI #08606

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
béda33 13.10.2019 16526,00 Kč
Nick82703 11.10.2019 16525,00 Kč
béda33 11.10.2019 16330,00 Kč
Nick49679 07.10.2019 16100,00 Kč
béda33 08.10.2019 15900,00 Kč
N59533328 07.10.2019 15513,00 Kč
béda33 07.10.2019 11300,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8606  13.10.2019  10890,00 Kč 16526,00 Kč

Úvod do grošového období (6) České mincovnictví grošové doby (2)
V období husitské revoluce ustává ražba pražských grošů. Přestože z kutnohorské mincovny vychází ještě několik let po smrti krále Václava IV., děje se tak de facto ilegálně z původních razidel se jménem a titulem zesnulého krále.

Zrno (obsah drahého kovu) jak grošů, tak i drobných peněz se čtyřrázem, které se nyní stávají prakticky jedinou domácí mincí, se záhy povážlivě snižuje tou měrou, že kronikáři brzy mluví o groších a penězích „z půhé mědi ražených“. V letech 1420 a 1421, kdy monopolní královskou mincovnu v Kutné Hoře ovládala strana katolická, razili husité svoji drobnou minci také v Praze.
Pro ražbu drobné mince i pražských grošů v počátcích revoluce použili husité zkonfiskovaného stříbrného majetku včetně církevních kalichů. Nedostatek kvalitního kovu a soustavná potřeba peněz si vynutila vydání prvních kreditních platidel (mince bez vnitřní hodnoty) – tzv. flútků. Kronikář o tom zaznamenal: „… A potom, když se jim stříbra nedostávalo, dělali peníze z půhé mědi... a těm říkali flútky.“
Špatná jakost husitských grošů se stala příčinou vybíjení speciálních značek – tzv. kontramarek na kvalitní groše. Tyto kontramarky začala přidávat na pražské groše jihoněmecká města jako označení pro bernou minci při městských trzích. Záhy se k nim připojila i další města zejména bavorsko-švábského a westfálského mincovního okruhu. Dnes známe na 240 kontramarek, jež nesly většinou podobu stylizovaného městského znaku a byly do plochy grošů vybíjeny jako drobné punce. Nezřídka lze najít i groš s několika – 2, 3 i více vybitými kontramarkami, jak jej označilo postupně za bernou minci několik měst. Za zvláštnost můžeme v tomto směru označit kontramarky moravských měst Jihlavy (ježek – Jihlava = německy Iglau = v doslovném překladu Ježkov) a Brna (orlice – městský znak).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2011

Národní numismatické centrum Nový výstavní prostor
V pasáži České národní banky na pražských Příkopech provoz Národního numismatického centra. V patře nad prodejnou České mincovny najdete expozici historických mincí a také unikáty z archiv České mincovny.

Na více než třech stech metrech čtverečních připravila Česká mincovna prostory, které mimo prodejny nabízí konferenční sál a expozici historických mincí určenou pro odbornou i širokou veřejnost. Na její přípravě se podí leli přední čeští odborníci z oboru numismatiky, část v ystavených exponátů pochází i od České numismatické společnosti. Autory stálé části expozice jsou Luboš Polanský a Jiří Militký. „Soubor mincí, který jsme pro Národní numismatické centrum připravili, mapuje více než tisíciletou historii českého mincovnictví. Jde o přehled ražeb od desátého století až do vzniku České republiky a většinu exponátů reprezentují originály,“ vysvětluje Jiři Militký, mimo jiné autor výstavy Pražská mincovna, která se konala v roce 2009 v Muzeu hlavního města Prahy a o níž jsme vás též informovali.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013.