Zlato 1502.32 €/Oz
Stříbro 22.36 €/Oz
Platina 1008.86 €/Oz
Paládium 2377.21 €/Oz
VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Je částečně omezený režim prodejen. Možné je pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Zlato Mince

Cena diamantu

Diamond Retail Benchmark.

Rapaport Diamond Report 

Diamanty jsou v tomto ceníku roztříděny do jednotlivých skupin podle karátové váhy. U každé skupiny jsou dvě osy. Na první jsou uvedeny stupně čistoty a na druhé stupně barvy hodnocené systémem 4C. V místě průniku těchto parametrů konkrétního kamene, který právě hodnotíme, najdeme přímo aktuální cenu našeho diamantu za jeden ct (karát). Toto je velkoobchodní, referenční cena platná po celém světě. Garance jednotné cenové klasifikace platí jen a pouze pro diamanty. Podobný systém nemá  žádný jiný drahokam nebo polodrahokam! Tento ceník je však přístupný pouze pro obchodníky s diamanty.


Obr 1. Rapaport diamond report

 


Obr 3. Cena diamantu/karát roste s jejich hmotností.

Hodnota briliantu s rostoucí hmotností neroste lineárně, roste „rychleji“, neboť čím je kámen větší, tím je vzácnější a tedy i dražší. Jeden kámen o hmotnosti 1,0ct stojí více než dva kameny 0,5ct se stejnými ostatními parametry.

Cena diamantů hmotnosti 3 ct a více se řídí poptávkou a nabídkou. Tyto kameny se obchodují nejčastěji formou aukcí. Kámen s 5 karáty může stát i milion dolarů.

Investiční zlato

Cena diamantů je obvykle stanovena v USD. Nákup diamantu v CZK může být příznivě nebo nepříznivě ovlivněn kurzem koruny vůči americkému dolaru.

VÍTE, ŽE

Zakladatelem Rapaport Diamond Reportu je americký podnikatel Martin Rapaport. Martin Rapaport je členem World Diamond Council. Je zároveň jeden z iniciátorů Kimberleyského procesu. Každoročně hostí v New Yorku oborové fórum pod názvem Rapaport International Diamond Conference.


Obr 2. Martin Rapaport

Rapaport Prices List vytvořil v roce 1978. Tento ceník publikovaný od konce sedmdesátých let se stal standardem pro stanovení velkoobchodní ceny broušených diamantů.

Díky Rapaport Diamond Report se stala manipulace s cenami v diamantovém průmyslu mnohem obtížnější a obchodování s diamanty se tak přiblížilo obchodování se standardními komoditami.

Martin Rapaport je otevřeným kritikem společnosti De Beers, kterou obviňuje ze snahy kontrolovat dodávky diamantů na trh a manipulovat tak s jejich cenou.

 
Investiční zlato


Diamond Retail Benchmark

Světová federace diamantových burz (World Federation of Diamond Bourses, WFDB) zahájila projekt s názvem Doporučená maloobchodní cena (Suggested Retail Price, SRP). WFDB spolupracuje na projektu se společností IDEX, která se zabývá zprostředkováním tržních informací ze světa obchodování s diamanty. Ceny jsou narozdíl od tzv. Rapaportu zveřejňovány na internetových stránkách společnosti IDEX. Informace jsou poskytovány zdarma.

Důvodem této iniciativy je snaha pomoci investorům zorientovat se na trhu s diamanty, a to zejména těm, kteří nemají s diamanty zatím žádné zkušenosti. Jedná se o velmi dlouhý seznam diamantů řazených podle čtyř kritérií, tzv. 4C – Cut, Carat, Color, Clarity (řez, karát, barva, jas), a u každého je aktuální cena za karát.

WFDB sbírá informace o probíhajících transakcích s diamanty u největších obchodníků. Ke zjištěným cenám přidá marži a tím poskytuje retailovým kupcům orientační cenu.  SRP udává orientační retailovou cenu pro diamanty velikostí od jedné pětiny karátu do 5 karátů. Například v listopadu letošního roku činila orientační retailová cena jednokarátového diamantu (a dalších vlastností Cut-Round, Color-D, Clarity-IF) 29 844 USD. 

Cílem tohoto projektu je nutnost snížit informační asymetrii. I v Čechách je ještě stále dost obchodníků s diamanty, kteří nabízí drobnému klientovi diamant za cenu výrazně vyšší než udává DRB. Zájemce o kontrolu nabízené ceny si tak může sám ověřit, zda je mu nabídnuta korektní cena.
Investiční zlatoDiamond Retail Benchmark
www.idexonline.com/DRB.asp

Investiční zlatoOvěřte si sami cenu Vašeho diamantu.

Investiční zlatoInformace jsou poskytovány zdarma.

Investiční zlatoAktualizace cen probíhá jedenkrát za měsíc.

Investiční zlatoCeny DRB jsou pro kameny s kvalitou brusu EX/VG


UPOZORNĚNÍ
Nespokojte se pouze s kontrolou ceny diamantu, který je Vám nabízen. Nezapomeňte, že nejdříve musíte zkontrolovat kvalitu nabízeného zboží! Kvalita brusu kontrolovaného diamantu by měla být Excelent, případně Very good. Pokud u nabízeného diamantu chybí certifikát, existuje silná fluorescence, kámen nemá kvalitní symetrii nebo má diamant jiné vady, nebo je dokonce upravován, půjde i v případě ceny nižší než udává DRB zřejmě o cenu přemrštěnou!

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2021 Zlaté mince - Numismatika