zobrazuje sv. Václava, českého lva a letopočty 1918 - 1923, datum 28.X. a číslo ( zde 342 ) autoři Jaroslav Benda, Otakar Španiel průměr: 19,75 mm hmotnost: 3,491 g
obsah drahých kovů: 986/1000 Au okraj je jemně vroubkovaný.
SPECIFIKACE
zobrazuje sv. Václava, českého lva a letopočty 1918 - 1923,
datum 28.X. a číslo ( zde 342 )
autoři Jaroslav Benda, Otakar Španiel
průměr: 19,75 mm
hmotnost: 3,491 g ryzost zlata: 986/1000 Au číslování: v mincovní ploše
okraj je
jemně vroubkovaný.
rok 1923 - stav 1.000 ks
jak získat vzácné, vyprodané mince
VÍTE, ŽE: Nejširší nabídku zahraniční numismatiky v Čechách a na Slovensku najdete v Obecním domě v Praze? Nové mince z numizmatické produkce předních světových mincoven dovážíme pravidelně, bez prostředníků a jejich nákup u nás je proto levnější.
Víte, že : Zlatá obchodní mince zavedená u příležitosti 5. výročí vzniku
Československa a ražená od roku 1923 navazovala svou ikonografií na
středověké dukáty. Dle vyobrazení národního světce jsou též nazývány dukáty
svatováclavskými. Prvních 1000 ks bylo vyraženo očíslováno jako pamětní.
Číslo 1 obdržel prezident republiky Tomáš Garigue Masaryk a později jej
daroval Národnímu muzeu.
Svatováclavské dukáty
číslované v mincovní ploše začala roku 2013 razit Pražská mincovna
a.s. v množství pouhých 100 ks!
POZNÁMKA
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci není vydáván certifikát.
Detail se svatým Václavem a číslem dukátu
Český dvouocasý lev a datum
28.X.
CENA DPH 0% (Osvobozeno od daně)
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KZCS49 nákupem získáte +793,00 ZM
KRIZE OBĚŽIVA V ANGLII NA KONCI 17. STOLETÍ (1) Padělatelé, okrajovači a William Chaloner Anglie byla koncem 17. století rájem pro padělatele.
Ručně ražené mince přímo sváděly k padělání a okrajování mincí bylo celonárodní zábavou již od středověku. Koruna se sice pokoušela problémy řešit zavedením strojové ražby, ale padělatelé brzy dokázali prolomit nové ochranné prvky. Anglické stříbro mizelo ve velkém do Francie a obyvatelstvo se bouřilo. V neklidné době se objevil padělatel, který měl ambice i schopnosti: William Chaloner.
Anglické oběživo koncem 17. století
Koncem 17. století obíhaly v Anglii převážně starší ručně ražené mince. Ty byly díky svému opotřebení a nepravidelnému tvaru snadnou kořistí podnikavých jedinců, kteří z nich s pomocí nůžek a pilníků okrajovali zlomky stříbra. Ručně ražené mince nepředstavovaly žádnou výzvu ani pro padělatele. Falza byla odlévána z běžných kovů jako olovo nebo měď a poté postříbřena. Problémy s paděláním a okrajováním měly odstranit nové strojově ražené mince. První pokusy se strojovou ražbou proběhly již za vlády Alžběty I., kdy Francouz Eloye Mestrelle roku 1561 použil koňskou silou poháněný šroubový lis. Kvalita strojově ražených mince byla nepoměrně vyšší ale Mestrelle byl jako cizinec neoblíbený a jeho stroje byly pracovníky mincovny vnímány jako hrozba pro jejich zaměstnání.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.
HERALDIKA NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (14) Historizmus – nostalgie a bezradnost Vyčerpaný empír dožíval v novostavbách úředních objektů. Tam, alespoň podle mínění estétů, bylo v polovině 19. století jeho místo.
V minulosti, v okamžiku zralém pro slohovou proměnu, byl vždy k dispozici nový sloh, který se už nějaký čas snažil vytlačit ten starý. Tentokrát ale žádný nebyl na obzoru. „co bude dál?“, ptali se ti, kteří chtěli být kultivovaní a zároveň moderní.
Kníže Metternich se lehce uklonil. Tvář zkušeného diplomata neprozradila jakékoli pocity. Císař mu právě oznámil, že už nadále nebude potřebovat jeho služeb. Vše podstatné bylo řečeno, audience skončila. Toho březnového dne roku 1848 odcházela se všemocným kancléřem celá epocha. Když pak kníže sledoval z okna kočáru dozadu ubíhající vídeňské ulice, neušly mu nenávistné pohledy a zaťaté pěsti. Od samého začátku převratného roku 1848 následovaly v rychlém sledu revoluce v Itálii, Francii, Německu a nakonec i v Rakousku. Jejich iniciátorkou a hlavní silou byla liberální buržoazie, požadující konstituční stát a demokracii. Politicky aktivní obyvatelé českých zemí tyto požadavky sdíleli, ale jejich provedení komplikovaly národnostní rozpory a různý stupeň vývoje národů monarchie.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2016.