Zlato 1766.25 $/Oz
Stříbro 19.23 $/Oz
Platina 868.55 $/Oz
Paládium 1930.85 $/Oz
UPOZORNĚNÍ: Vážení klienti, 5.7. a 6.7. jsou naše prodejny uzavřeny.
Zlato Mince

r. 2005 Současnost - Tančící dům

Pamětní zlatá mince 2000 Kč z cyklu Deset století architektury
Sádrový model: ak. soch. Vladimír Oppl

- Další informace o této minci

 

Česká národní banka vydává dne 20. září 2005 do oběhu poslední zlatou 2000 Kč minci z cyklu Deset století architektury - Současnost - dům v Praze. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, která se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr je 20 mm a síla 1,55 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky s českým lvem uprostřed. Při spodním okraji mince je opis "ČESKÁ REPUBLIKA", nad ním dvouřádkový nápis s nominální hodnotou mince "2000 Kč" a při levém, horním a pravém okraji opis "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY". Heraldická zvířata i texty jsou umístěny na pozadí kosočtverečné sítě, která připomíná prosklenou nárožní věž Tančícího domu, a s níž se zvířata i písmo částečně prolínají. Na rubové straně mince je vyobrazen Tančící dům z podhledu, který se částečně prolíná s písmeny neuzavřeného opisu "současnost - tančící dům v praze" a s číslicemi ročníku ražby "2005" při spodním okraji. V pravé spodní části mince jsou umístěny stylizované iniciály autora výtvarného návrhu, akademického sochaře Vladimíra Oppla.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

 

Tančící dům v Praze

V 90. letech 20. století získalo hlavní město České republiky novou dominantu - komerční budovu Nationale Nederlanden na rohu Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží, zvanou Tančící dům. Pojmenování stavby je odvozeno od tvaru dvou nárožních věží, které připomínají snad nejslavnější taneční pár všech dob - Freda Astaira a Ginger Rogersovou. Tančící dům, na, který není názor veřejnosti (zejména té laické) zcela jednotný, je dílem dvou architektů: amerického architekta kanadsko-polského původu Franka Gehryho a českého architekta jugoslávského původu Vlado Miluniče. Byl postaven v letech 1994 až 1996 a je představitelem zatím nejmodernějšího směru tzv. dekonstruktivní architektury, která využívá geometrie volných forem. Protože projekt takové stavby se neobejde bez třírozměrného počítačového modelování, říká se jí rovněž stavba digitálního (21.) století. Tančící dům je fakticky první takovou stavbou, byť oficiálně je prvenství přiznáváno jinému Gehryho dílu, Guggenheimovu muzeu v Bilbau.

Restaurace La Perle de Prague situovaná v 7. patře "Tančícího Domu" nabízí  překrásný výhlede na Hradčany, Vltavu a věž Petřín.

Prameny :
ČNB, sekce peněžní a platebního styku
www.laperle.cz

Další odkazy : 

- Deset století architektury

I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2022 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.