E-shopSvatováclavské dukáty

Legendární kníže Václav se stal zřejmě nevyobrazovanější historickou postavou na českých mincích, medailích ale například i pečetidlech. Jeho podobizna se začala pravidelně objevovat už na denárech z dob knížete Jaromíra (1004 – 1012. Jako jezdec na koni započal být Václav zobrazován za vlády Vladislava II. (1140–1172), později slávu světce šířily zlaté dukáty. Jezdecká podobizna svatého Václava, doplněná textem "Svatý Václave, nedej zahynout nám i budoucím," ostatně zdobí i současnou českou dvacetikorunu. Ke znovuoživení svatováclavského kultu u nás došlo brzy po rozpadu rakousko-uherské monarchie a vzniku Československé republiky. Prvorepublikové Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince Československa. Jednalo se o obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších, jednodukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc. V období ohraničeném lety 1929 - 1939 byla ražba rozšířena i o větší pěti a desetidukáty. Tyto ražby získaly oblibu po celém světě, a tak není divu, že se svatováclavské dukáty razily pro účely mezinárodního obchodu i v roce 1951 a dodnes jsou vysoce ceněny. V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí pohybuje od 6000 do 9000 Kč, dle zachovalosti a ročníku. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích. Na tradici těchto dukátů navazují i současné ražby. Předlohu jednodukátu z produkce společnosti Zlaté mince – Numismatika vytvořil akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany z roku 1993 byl původně určen pro českou oběžnou korunovou minci. "Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, oproti návrhu z roku 1993 je nově doplněn o dvojité písmeno W," upřesnil autor Vladimír Oppl.

2020 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2019 - Proof - Svatováclavské dukáty - sada Au Vyprodáno.
2019 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2019 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2019 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2019 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2018 - Proof - Svatováclavské dukáty - sada Ag Vyprodáno.
2018 - Proof - Svatováclavské dukáty - 5 dukát Ag Vyprodáno.
2018 - Proof - Svatováclavské dukáty - 2 dukát Au Vyprodáno.
2018 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2018 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2018 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2018 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2018 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2017 - Proof - Svatováclavské dukáty - sada Au Vyprodáno.
2017 - Proof - Svatováclavské dukáty - 2 dukát Ag Vyprodáno.
2017 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2017 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2017 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2017 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2016 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2016 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2016 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2015 - Proof - Svatováclavské dukáty - sada Au Vyprodáno.
2015 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2015 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2015 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2015 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2014 - Proof - Svatováclavské dukáty - sada Au Vyprodáno.
2014 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
2014 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2014 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2014 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2013 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2013 - patina - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2013 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 10 dukát Ag Vyprodáno.
2013 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Ag Vyprodáno.
2009 - Proof - Svatováclavské dukáty - 1 dukát Au Vyprodáno.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

Španělsko Kolonie, kolonie a zase kolonie… (5)
Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově a pro svou výbornou námořní polohu mělo možnost expandovat se svými koráby jak do středomoří, k africkým břehům, tak i mnohem dále směrem na západ přes otevřený oceán.Kuba

Kuba byla objevena janovským rodákem Kryštofem Kolumbem dne 27. 10. 1492, kdy se na pokyn španělského dvora vydal hledat novou cestu do Asie pro exotické koření v Evropě tolik ceněné. Po vylodění dostala dnešní Kuba jméno Juana, podle jména syna španělského královského páru. Zde se také mořeplavci poprvé měli možnost seznámit s kouřením tabáku, který doposud neznali. Tato první výprava skončila nezdarem pro novou cestu do Asie, a proto byla vypravena v roce 1494 výprava druhá, za které se již pobřeží Kuby zkoumalo spolu s okolními ostrovy. Kolumbus přesvědčen, že našel pobřeží Asie obrátil koráb na cestu zpět do Španělska. Během pár let Španělé začali s kolonizací nejen Kuby, ale také Espaňoly (dnešní Jamajky).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013.10dukát 1633 Výjimečná aukce
V časopise jsme ukazovali žebříček nejdráže prodaných mincí v českých aukcích a rozebírali, proč jsou vysoké zlaté nominály tak oblíbenou komoditou investorů.

O tom, že se v numismatice točí mnohdy velké peníze jsme psali v čísle 5/2013. Po nějaké době opět taková mince vyplavala na veřejnost. 10dukát 1633 sice neaspiroval na špičku žebříčku, nicméně aukce zajímavá byla. I tím, že její forma měla jisté prvenství.

V čem byla aukce tohoto Ferdinandova pražského desetidukátu tak originální? Především v tom, že se jednalo o první takový numismatický kus na veřejné aukci Aukro, kde byste dříve takový materiál asi nehledali. Michal Zikmund, majitel Numismatiky Turnov, která do aukce minci dala, v sobě našel tolik odvahy, že dal minci dražit od koruny. Nabízený kus byl při tom prodán v aukci Frühwald 29. 3. 2014 za úctyhodných 25 000 euro plus aukční poplatky.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2014.

TROYSKÁ UNCE NENÍ UNCE
Troyská unce představuje hmotnost odpovídající 31.1 gramům v metrické soustavě. Označuje se zkratkou Oz. Je nejrozšířenější měrnou jednotkou ve světě investičního zlata. Zejména pak co se týká investičních zlatých mincí. Ty se razí obvykle právě ve hmotnosti jedné troyské unce a jejich částí. Poloviny, čtvrtiny a desetiny. I cena zlata na burze se udává vůči jedné Oz. Prostá unce však má hmotnost pouze 28 gramů. Proto je slovo troyská u nás důležité!
ZLATO.
Zlato. Latinsky Aurum. Pro jednoho chemický prvek, pro jiného talisman pro štěstí, pro jiné koncentrované jmění. Zlato ovlivňovalo osudy lidí a národů, obchod a vývoj peněžního systému od biblických dob, bylo symbolem moci, vzbuzovalo vášně. Příběh posedlosti zlatem začíná magickou, náboženskou a uměleckou rolí zlata, pokračuje ražením mincí a přeměnou na peníze, vrcholí zlatým standardem. Dnes žijeme v době, kdy mnozí přezíravě tvrdí, že zlata se nenají. Není větší omyl. Protože pokud zase přijde doba, kdy bude nedostatek svobody nebo jídla, pak zlato bude jediná měna, která vám je zajistí...
PREMIUM. OBCHODNÍ PŘIRÁŽKA K CENĚ MINCÍ
Premium má obdobnou funkci jako poplatky u investičních fondů. Rozhodnete-li se nakoupit ty nejmenší zlaté investiční mince o váze 1/20 nebo 1/10 Oz, počítejte s tím, že navýšení ceny bude na úrovni 20ti procent. S nižším navýšením můžete investiční mince pořídit pouze pokud koupíte mince přímo o váze 1 Oz. Při prodeji těchto mincí se výkupní cena zlata pohybuje pod aktuální cenou zlata. Opět platí, že za drobné mince dostanete míň než za větší.
ZLATÉ MINCE ČNB
ČNB vydává pamětní zlaté mince. Stejně jako investiční zlaté mince dovážené ze zahraničí jsou osvobozeny od DPH. Jedná se o jediné české mince, resp. mince s nominální hodnotou vyjádřenou v české měně, které jsou od daně osvobozeny. Díky nízkému nákladu však mají vysokou sběratelskou hodnotu.
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2020 Zlaté mince - Numismatika