ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: 21. 2. 2019 bude z důvodu přerušení dodávek el. energie zavřena prodejna a kanceláře ve Vsetíně. Objednávky investičního zlata budou fixovány 22. 2.
Stříbrná pamětní medaile 1 Oz Autor: Mária Poldaufová Rytec: MgA. Miroslav Schovanec, DiS. Ražba: Pražská mincovna a.s. průměr: 37 mm hmotnost: 31.1 g ryzost: 999/1000 Ag hrana hladká limit provedení proof: 4000 ks limit provedení b.k.: 2000 ks limit provedení patina: 2000 ks
Stav skladu udává dostupnost položky 'Gustav Klimt - stříbro Proof' na centrálním skladu nikoli na všech našich prodejnách. Dostupnost zboží na našich prodejnách vám rádi a automaticky sdělíme. Orientační termíny zásobování prodejen jsou uvedeny v
poznámce k této stránce. Kontakty na naše prodejny naleznete v sekci
KONTAKTY. Pro osobní odběr objednávek na našich prodejnách budete vyzváni emailem nebo telefonicky. Objednané zboží bude připraveno v dohodnutém termínu. Nezdržíte se čekáním.
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince České republiky? Technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR, splňují obě české mincovny. Česká mincovna i Pražská mincovna. Na www.zlate-mince.cz najdete produkty obou českých soukromých mincoven i produkty kremnické mincovny.
Gustav Klimt (14. července 1862 Baumgarten u Vídně – 6. února 1918) byl
rakouský malíř.
Otec Ernst Klimt, zlatník a rytec pocházející z Travčic u
Litoměřic[1], připravoval své syny na zlatnické povolání, ale Gustav
projevoval výrazné kreslířské nadání a ve čtrnácti letech úspěšně
absolvoval přijímací zkoušku na Kunstgewerbeschule, vídeňskou
uměleckoprůmyslovou školu. Zároveň studoval malířství v ateliéru
Ferdinanda Laufbergera a po jeho smrti pokračoval u profesora
Bergera. Roku 1877 začal na stejné škole studovat i jeho bratr Ernst
a to byl začátek jejich vzájemné spolupráce. Bratři Klimtové si
spolu se svým kolegou ze studií Franzem Matschem otvírají v roce
1883 ve Vídni umělecký dekoratérský ateliér. Často pak oba bratři
Klimtové i Matsch spolupracují například z věhlasným
architektonickým ateliérem Fellner a Helmer - díky tomu se podíleli
třeba i na výzdobě divadla v Karlových Varech nebo v Jablonci nad
Nisou.
Roku 1887 Klimt dostal zakázku na vytvoření obrazu představujícího
interiér císařského divadla, za, který dostal císařské ocenění. Na
sklonku roku 1892 umírá umělcův otec a nedlouho po něm i mladší
bratr Ernst.
Projekt stropních maleb do haly Vídeňské univerzity, který
představili Klimt a Matsch, přijímá porota v roce 1894. Klimt,
Joseph Maria Olbrich a Josef Hoffmann spolu s několika dalšími
umělci zakládají roku 1897 secesi. V témže roce maluje Klimt své
první krajinomalby.
Roku 1898 umělec realizuje plakát pro první výstavu Secese a účastní
se přípravy časopisu "Ver Sacrum". Ve vášnivé polemice o obrazu
určeném pro Vídeňskou univerzitu Klimta roku 1900 horlivě brání
Franz Wichkoff. Obraz získává zlatou medaili na Světové výstavě v
Paříži. 1905 Klimt odkupuje od státu všechny obrazy určené pro
univerzitu, opouští Secesi a zakládá novou skupinu – Kunstschau. Na
IX. Bienále v Benátkách se v roce 1910 setkává s velkým úspěchem. V
roce 1911 získal v Římě první cenu za Život a smrt. Roku 1917 byl
jmenován čestným členem Akademie výtvarných umění ve Vídni a v
Mnichově. V důsledku krvácení do mozku zemřel 6. února 1918 ve věku
56 let.
POZNÁMKA
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: CRM345 nákupem získáte +24,00 ZM kód: CRM1309 nákupem získáte +24,00 ZM kód: CRM1310 nákupem získáte +24,00 ZM
NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel, ale mince se vám prostě líbí? Objednejte si ji rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné.
Zboží Vám doručíme dobírkou České pošty (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč), nebo jej připravíme k osobnímu odběru na některé z našich prodejen.
*Cena je včetně DPH (Investiční zlato se sazbou 0 %). Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4,3
Hodnotilo 13 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Mince předních evropských zemí ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů Finska. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.
GUSTAV KLIMT - STŘÍBRO PROOF POD LUPOU
Prohlédněte si lícní i rubovou stranu mnohonásobně zvětšenou až do těch nejmenších detailů...
VIDEO NA YOUTUBE
Prohlédněte si video představující ražbu Gustav Klimt - stříbro Proof.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Slovenská koruna Stručná historie jedné měny Připomínáme-li si 20 let od vzniku české měny, nelze nevzpomenout také její stejně starou sestru – slovenskou korunu. Ta stejně jako česká měna vznikla k 1. lednu 1993 jako nástupce československé koruny na území nově vzniklé SR.
Připomínáme-li si 20 let od vzniku české měny, nelze nevzpomenout také její stejně starou sestru – slovenskou korunu. Ta stejně jako česká měna vznikla k 1. lednu 1993 jako nástupce československé koruny na území nově vzniklé Slovenské republiky. Okolnostmi, které předcházely vzniku dvou samostatných měn, jsme se krátce zabývali v předchozím článku, proto si blíže přibližme jen události po roce 1992, tedy roku, kdy se politické reprezentace obou nástupnických zemí rozhodly ukončit soužití ve společném státě.
O zavedení slovenské měny se poprvé začalo diskutovat po přijetí Deklarace o svrchovanosti Slovenské republiky ze 17. července 1992. V té se Slovenská národní rada de facto vyslovila pro osamostatnění Slovenska od zbytku republiky a vzniku vlastního suverénního státu. Je však nutno připomenout, že se v žádném případě nejednalo o blesk z čistého nebe, nýbrž
o vyústění téměř dvouletého sporu o podobě federace1. Jejím přijetím však nastal už jen nezvratný proces vedoucí k rozpadu Československa. Václav Havel v reakci na toto usnesení ještě téhož dne oznámil odstoupení z funkce prezidenta a mezi politickými reprezentacemi začala jednání o rozdělení federace. Ústavní zákon o zániku Československa nakonec Federální shromáždění 25. listopadu schválilo a definitivně tak sečetlo dny společného státu Čechů a Slováků.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013.
ALTERNATIVNÍ EURO Jak mohly bankovky vypadat 12. prosince loňského roku tomu bylo právě 20 let, co byla vypsána soutěž na nové bankovky Evropské centrální banky.
Historii tohoto dodnes hojně diskutovaného projektu si připomeňme v následujících řádcích.
Po druhé světové válce bylo hospodářství evropských zemí silně zasaženo. Na celém kontinentu se projevoval nedostatek spotřebního zboží i potravin, což už ve válečných letech vedlo k zavedení přídělového (lístkového) systému. Vyskytovaly se i případy opětovného vydávání nouzových platidel, ostatně jak tomu bylo i za první světové války. I když nutno podotknout, že zdaleka ne v tak velkém rozsahu. V mnohých zemích se tak vlády uchýlily k nejrůznějším měnovým opatřením. Snaha vyhnout se dalšímu konfliktu vedla evropské země k hledání optimál
ního uspořádání, které postupem času přerostlo v proces evropské integrace. Procedura postupného sjednocování a integrace po mnoha letech a peripetiích vyvrcholila podepsáním Maastrichtské smlouvy v únoru 1992. Ta sestává ze tří pilířů. Prvním pilířem je stávající Evropské společenství, druhým nově založená Společná zahraniční a bezpečnostní politika a třetím pilířem je spolupráce v oblasti práva a vnitřních věcí. Na jejím základě bylo rovněž dohodnuto, že se společnou měnovou jednotkou členských zemí Evropské měnové unie (EMU) stává euro. Do EMU vstoupily všechny členské země EU kromě Velké Británie, Dánska a Švédska.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2017.