Česká mincovna není státní podnik?
Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince?
Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna?
Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny?
Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.
Gustav Mahler (7. července 1860 - 18. května 1911) – světově známý hudební skladatel a dirigent narozený v Čechách.
Gustav Mahler se narodil v Kalištích u Humpolce, v početné židovské rodině, která přišla z Podblanicka. Dětství prožil v Jihlavě, kde jeho otec, obchodník s lihovinami, provozoval šenk. Jeho výjimečný talent se projevil už v raném dětství, prý ještě dříve než se naučil číst a psát. Prvními učiteli mu byli muzikanti z jihlavské městské kapely, kteří se často scházeli v otcově výčepu. Už v deseti letech s úspěchem vystoupil v Městském divadle v Jihlavě. Po maturitě Mahler odešel do Vídně, kde zahájil studium na konzervatoři.
V roce 1880 získal první krátké dirigentské angažmá u sezonního orchestru v rakouském lázeňském městě Bad Hall.
Následně působil v řadě evropských orchestrů, pobýval v například v Lublani, Olomouci, Praze, Lipsku, Hamburgu, Budapešti a na dalších místech. V roce 1897 získal prestižní místo šéfdirigenta a ředitele Dvorní opery ve Vídni. Na postu ředitele zůstal deset let, načež přijal angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, kde působil až do konce života.
Základ Mahlerovy tvorby představuje devět symfonií a řada písňových cyklů. (Symfonii č. 10, fis dur, už dokončit nestačil). Dílo, jež charakterizuje monumentalita a výrazná citovost, došlo nicméně plného uznání až po jeho smrti.
Ve světě je Mahler vnímán jako rakouský hudebník, vzhledem k místu narození a vlivu českého prostředí, může však být považován i za umělce českého. On sám příslušnost k určitému národu vnímal spíše komplikovaně. "Cítím se jako trojnásobný vyhnanec. Jako Čech mezi Rakušany, jako Rakušan mezi Němci, jako Žid na celém světě. Všude vetřelec, nikde vítán," prohlásil jednou.
Gustav Mahler zemřel v pouhých jedenapadesáti letech na komplikace vyvolané bakteriálním zánětem srdeční chlopně.