ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: 21. 2. 2019 bude z důvodu přerušení dodávek el. energie zavřena prodejna a kanceláře ve Vsetíně. Objednávky investičního zlata budou fixovány 22. 2.
Averz:
Na lícní straně medaile má Johana na hlavě královskou korunu a v pravé ruce třímá královské žezlo. Levou rukou se opírá o štít s erbem jejích šlechtických předků, Lvů z Rožmitálu. Na něm kančí hlavy, odkazující na vladycké předky z rodu Buziců, doplňuje lvice a okřídlená střela. Text IOHANNA DE ROSMITHALIO je latinským překladem Johanina jména.
Reverz:
Rubová strana připomíná, že Johana byla manželka Jiřího z Poděbrad, českého krále, v opisu je latinský překlad GEORGII BOHEMIAE REGIS UXOR. Lev jako symbol českého království drží erb pánů z Kunštátu, starého šlechtického rodu pocházejícího z Moravy, jehož byl český panovník, vzešlý z české šlechty, pokračovatelem (rod se poté nazýval pány z Kunštátu a Poděbrad). Erb představují tři černá břevna v horní části stříbrného štítu. Korunka připomíná královský úřad, iniciála J v dolní části medaile je Jiříkova.
Naše prodejny jsou plně zásobené a přímo na místě v nich můžete zakoupit mnoho úžasných mincí a medailí. Položka 'Johana z Rožmitálu zlato 2 Oz Proof' je dostupná a můžete si ji objednat. Připravíme vám ji k osobnímu odběru na vybrané prodejně nebo k expedici na vaši adresu v uvedeném termínu na základě závazné objednávky. Sami vás budeme informovat o nejkratší lhůtě dodání.
Kontakty na naše prodejny naleznete v sekci KONTAKTY. Pro osobní odběr objednávek na našich prodejnách budete vyzváni emailem nebo telefonicky. Objednané zboží bude připraveno v dohodnutém termínu. Nezdržíte se čekáním.
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince České republiky? Technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR, splňují obě české mincovny. Česká mincovna i Pražská mincovna. Na www.zlate-mince.cz najdete produkty obou českých soukromých mincoven i produkty kremnické mincovny.
Johana z Rožmitálu (* kolem 1430 – 12. listopad 1475, Mělník) byla česká královna a manželka Jiřího z Poděbrad. Stejně jako její manžel, i Johana byla jedinou českou královnou pocházející ze stavu domácí šlechty.
Po boku Jiřího se Johana stala v roce 1458 korunovanou královnou.
Johanna byla velkou Jiřího oporou také v politice, kdy mu byla nejen rádcem, ale sama se na ní aktivně účastnila – účastnila se jeho politických jednání. Získala si ovšem uznání i jako manželka a matka. Ke svým vlastním i nevlastním dětem do králova sídla na Starém Městě v Praze přijala i mladičkého Matyáše Korvína a saskou princeznu.
Bratrovi Zdeňkovi Johana propůjčila svůj průvodní list na cestu ze západní Evropy v letech 1465-7. Pro manžela nechala zhotovit Modlitební knihu krále Jiřího.
Roku 1473 zahájila zemský sněm v Benešově, kde stavům připomněla politický odkaz svého manžela a jeho snahu o kompromis mezi katolicismem a utrakvismem. Asi od roku 1473 Johana přesídlila do tradičního sídla českých královských vdov, do Mělníka. Zdejší královské kolegiátní kapitule sv. Petra a Pavla odkázala šest tisíc hřiven stříbrných.
Královna Johana zemřela 12. listopadu 1475. Podle své poslední vůle měla spočinout v mělnickém kostele, ale jiné prameny však uvádějí, že byla pohřbena v chrámu sv. Víta vedle Jiřího z Poděbrad a pohřbu se zúčastnil Vladislav Jagellonský.
Zakázková výroba na objednávku. Expresní realizace objednávky.
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: CRM2049 nákupem získáte +1592,00 ZM kód: CRM2050 nákupem získáte +1492,00 ZM
NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel, ale mince se vám prostě líbí? Objednejte si ji rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné.
Zboží Vám doručíme dobírkou České pošty (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč), nebo jej připravíme k osobnímu odběru na některé z našich prodejen.
*Cena je včetně DPH (Investiční zlato se sazbou 0 %). Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.
Zboží nad 10.000 Kč zasíláme až po provedení platby předem (zálohovou fakturu zašleme na Váš e-mail).
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4
Hodnotilo 9 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Pohádkové poklady České televize pro vaše vnoučata. Prohlédněte si naši nabídku medailí s motivem Pata a Mata, Chaloupky na vršku nebo Včelích medvídků.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Giuseppe Arcimboldo Zlaté Mince - Numismatika vydává novou investiční medailí z ryzího zlata věnovanou významné umělecké osobnosti působící v Praze na dvoře Rudolfa II.
Zlaté Mince - Numismatika vydává novou investiční medailí z ryzího zlata věnovanou
významné umělecké osobnosti působící v Praze na dvoře Rudolfa II. Italský
malíř Giuseppe Arcimboldo zde vytvořil světoznámé podobizny, skládající se
ze zvířat, květin, ovoce a předmětů komponovaných do podoby lidské
hlavy.Plastické zpracování dvou nejznámějších obrazů je ústředním
motivem rubové a licní strany této nové české investiční medaile. Autorem výtvarného
provedení
medailí je vynikající český umělec, akademický sochař
Vladimír Oppl, proslulý autor mezinárodně oceněné "nejkrásnější mince na
světě". Rytecké
úpravy provedl pan Lubomír Lietava. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci
nad Nisou.
Medaile se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou
úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i
reliéfu a vroubkovanou hranu. Medaile ve zvláštním špičkovém provedení (tzv.
proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a
reliéf je matován, hrana je hladká a je na ní vyraženo pořadové číslo
medaile. Medaile má průměr 37 mm, váží jednu trojskou unci (asi 31,1 gramu),
sílu 2 mm a ryzost 999,9/1000 Au a její aktuální cena je 31.450 Kč.
K
medailím je dodáván certifikát. Počet vydaných medailí je přísně omezen.
Zlatých medailí bude vydáno jen 500 číslovaných ks a stříbrných medailí
jen 4000 ks. Česká veřejnost si může
tyto medaile prohlédnout pouze ve specializované numismatické prodejně v
Obecním domě v Praze.
Medaile lze zakoupit ve specializovaných prodejnách Zlaté Mince -
Numismatika v Praze v budově Obecního domu a ve Vsetíně v budově Komerční
banky. Lze je taky objednat na internetových stránkách s adresou www.Zlate-Mince.cz.
Zde si mohou zájemci také prohlédnout jejích fotografie, nebo zjistit další
údaje a zajímavosti o této nové ražbě.
Novináři mohou získat fotografie medailí Giuseppe Arcimboldo v tiskové
kvalitě.
Mince Rudolfa II. v Uhorsku Po nástupe Habsburgovcov na trón sa začala nová etapa v mincovníctve Uhorska. Do popredia sa
dostali podobne ako v mnohých iných krajinách Európy nové typy mincí – toliare, podľa ktorých sa pomenovalo celé jedno obdobie mincovníctva.
Rudolf II. po svojom nástupe na uhorský trón v roku 1576 nadviazal na razbu mincí svojich predchodcov. V Uhorsku sa počas jeho vlády produkovali takmer všetky druhy strieborných a zlatých mincí.
Dukáty
Medzi významné nominály patrili zlaté mince nazývané dukáty. Ikonograficky nadviazali na razby predchádzajúcich panovníkov. Na ich averze sa nachádza Madona s dieťaťom a na reverze je umiestnená stojaca postava svätého Ladislava (obr. 1). K zásadným zmenám v ikonografii dukátov došlo až v roku 1598, kedy sa v opise vypustilo meno sv. Ladislava (S LADISLAVS REX) a nahradilo sa menom panovníka. Svätého Ladislava potom pripomínala okrem postavy už len skratka S-L (SANCTUS LADISLAUS) alebo L-S, ktorá bola umiestnená po stranách stojaceho svätca. Je zaujímavé, že k tejto zmene došlo len v sedmohradských mincovniach Baia Mare (Nagybánya, Neustadt) a v Kluži (Kolozsvár, Klausenburg, Cluj-Napoca). Cieľom uvedenej reformy bolo vytlačenie obrazu sv. Ladislava ako jedného z najdôležitejších uhorských svätcov z mincovníctva. Takéto zmeny dokladajú habsburské snahy o unifikáciu mincovníctva vo všetkých krajinách patriacich pod ich nadvládu. Najďalej táto reforma zašla v Klužskej mincovni, kde sa v roku 1598 a v rokoch 1604–1605 razili mince výlučne podľa rakúskych vzorov. Radikálne zmeny sa ale nepodarilo doviesť do praxe všade. Svedčí o tom fakt, že v najvýznamnejšej uhorskej mincovni v Kremnici pokračovala razba dukátov naďalej v nezmenenej podobe. K malej zmene tu došlo len okolo roku 1604, kedy na averze pribudli dve ruže po oboch stranách Madony s dieťaťom. Razba dukátov v Uhorsku čo do počtu ročne vyrazených exemplárov nevykazovala stabilitu. Napriek tomu, že presný počet vyprodukovaných mincí máme zdokumentovaný len v niektorých rokoch vlády Rudolfa II., môžeme usúdiť, že ročná produkcia kolísala od 36 000 do 109 000 dukátov. Kolísajúcu tendenciu výroby môžeme badať aj pri ostatných nomináloch.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012