Česká mincovna není státní podnik?
Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince?
Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna?
Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny?
Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.
Karel Gott – legendární český zpěvák orientovaný převážně na žánr pop music. Kromě tuzemska dosáhl věhlasu i v zahraničí, převážně v německy mluvících zemích, v Rusku a státech bývalého východního bloku. Je rekordmanem v anketách Zlatý a Český slavík, kde zvítězil celkem sedmatřicetkrát.
Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Původně se chtěl stát malířem, studium na výtvarné škole (UMPRUM) však nevyšlo, a tak se vyučil elektromontérem v pražském podniku ČKD. Už za učňovských let se zajímal o hudbu a jako amatérský zpěvák vystupoval i po ukončení školy. V roce 1958 se přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty, která se konala v pražském Slovanském domě. A na publikum udělal velký dojem. Ne však na odbornou komisi. Neúspěch Karla však neodradil a stále častěji se objevoval v pražských jazzových kavárnách Vltava a Alfa.
V roce 1960 odešel z ČKD, aby nastoupil na pražskou konzervatoř a stal se profesionálním hudebníkem. Jeho pedagogem byl Šaljapinův žák, tenorista Konstantin Karenin, který Gottův mimořádný hlasový fond technicky dokonale rozvinul a zkultivoval.
Karel Gott má na kontě tisíce koncertů po celém světě, stálicí se stal zejména v německy mluvících zemích a Rusku, ale vystupoval také v USA, Japonsku, Izraeli nebo například v Austrálii.
Charismatický zpěvák u veřejnosti boduje také svojí univerzálností, neboť je schopen zvládnout pop, rokenrol i náročnější pěvecké techniky. K jeho životnímu hobby patří vedle hudby také malování, k němuž se po letech vrátil.
V roce 1977 obdržel titul zasloužilý umělec, v roce 1985 se pak stal národním umělcem. O sedm let později získal Diamantovou desku Supraphonu za 13 milionů prodaných zvukových nosičů.
Od prezidenta Václava Klause dostal v roce 2009 medaili I. stupně za zásluhy.