AKTUÁLNĚ: Vykupujeme investiční zlato!
E-shop

Zlato. Jan Struž, Bohumil Studýnka

Nakladatelství Grada Publishing připravuje k vydání exkluzivní publikaci renomovaných autorů
Ing. Jana Struže a JUDr. Ing. Bohumila Studýnky, CSc.

 


Kniha navazuje na bestseller „Zlato, zlato, zlato“ stejných autorů, kterého se od roku 1985 prodaly desítky tisíc kusů. Publikace je aktuální, komplexní, průřezová i historická, a přitom je dostatečně stručnou syntézou, aby nenudila, bavila a zároveň široce informovala. Je výsledkem mnohaleté práce autorů a také odrazem jejich profesní zkušenosti s mezinárodním trhem zlata a souvisejícími událostmi.

Zlato se dnes v novém tisíciletí opět vynořuje na scéně vedle tradičního šperkařství a průmyslu i ve všech dalších oborech. Vývoj přinesl změny v postojích ke zlatu a také novější poznání ve všech oborech, kterých se zlatotýká. Renesance jeho role jen potvrzuje odvěké zkušenosti a tužby lidstva.

Určitě neplatí unáhlená teze o „konci dějin “ z úst politologů ani rozhodnutí globálních i národních měnových autorit o „konci zlata“. Po neopodstatněné euforii v devadesátých letech 20. století při „vyřazování “ zlata z měnových rezerv států a finančních institucí přichází „procitnutí skutečnosti všedního dne“ – nová éra světového terorismu v září 2001, pády celých ekonomik, bank, mamutích i malých podniků, civilizační střet v mezopotámské kolébce civilizace v roce 2003. I tyto události vrací zlatona scénu.

Zlato má hodnotu obsaženou v sobě. Nic jiného tak dokonalého není. Kdykoliv se dá přeměnit na hodnoty jiné.
zlatoje také krása, ušlechtilý kov a koncentrace umění. Všechny národy a generace zušlechťováním zlata zušlechťovaly i sebe.
zlatoje energie, slunce, vítězství a svoboda.

Ing. Jan Struž (*1949)
Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Téměř třicet let pracoval v bankovní sféře, konkrétně v Praze a v Londýně pro Živnostenskou banku a bankovní instituce holandské finanční skupiny ING Group. Je dlouholetým členem prezidia České bankovní asociace, členem dozorčích rad Burzy cenných papírů Praha a společnosti Univyc. Prezident sdružení CZECH TOP 100.

JUDr. Ing. Bohumil J. Studýnka, CSc. (*1948)
Má profesní zkušenosti v mezinárodním obchodě, bankovnictví, pojišťovnictví i průmyslu. Do roku 1989 působil zejména v Státní bance československé a Živnobance Londýn. Od roku 1990 byl náměstkem ministra (Předsednictvo federální vlády – ekonomická reforma), generálním ředitelem celkového zastoupení americké General Electric Comp. (GE) , od roku 1997 výkonným ředitelem Deutsche Bank, Praha, později poradcem Deutsche Bank, Frankfurt. V současnosti vlastní firmu Dr. Bohumil Studýnka Associates – investiční a finanční poradenství.

Kosmická sonda Voyager 1, vypuštěná již před 26 lety, nečekaně úspěšně proletěla oběžné dráhy všech známých planet a podala o nich cenné informace. V listopadu 2003 proletěla hranicí zvanou Termination Shock (šokovou vlnou heliosféry – tedy „státní hranicí “ mezi sférou Slunce a volným vesmírem). Sonda nese na palubě destičku ze zlata s vyrytými „piktografickými“ údaji o tom, na, které planetě, , které hvězdy a v jakých formách žije lidstvo na Zemi. Za jediný materiál vhodný nést poselství lidské civilizace je považováno zlato. Ostatně je i alchymistickým znakem Slunce samého. Znak pro Slunce je shodný se znakem zlata.

Zlatých mincí se na světě vyrazilo a stále razí nepřeberné množství. Jihoafrický Krugerrand, ruský Červoněc, americké Eagles. Ruská centrální banka vydala mince velikosti CD disku a váhy 1 Kg, čínská banka vydala v roce 2000 minci vážící 10 kg, ale nejdražší mincí je stále tzv. Double Eagle. Zlatá dvacetidolarová mince je poslední na světě, jež přežila z celkem 445 tisíc mincí vyražených ve Spojených státech amerických roku 1933. Neznámý kupec za ni v dražbě zaplatil sedm a půl milionů dolarů.

Význam Nobelovy ceny není třeba vysvětlovat. Nobelovu cenu však tvoří kromě uznání lidského a humanitního potenciálu také osobní diplom, peněžitá odměna a medaile. Ta byla vytvořena sochařem E. Lindbergem a od roku 1981 je vyráběna z 18ti karátového zeleného zlata potaženého 24karátovým povlakem.

Autoři na základě odhadů a statistik propočítali, že zlatovytěžené od pravěku do roku 1980 by tvořilo krychli o hraně 17,5 m. Dnes by díky rozmachu těžby ke konci 20. století hypotetická krychle zlata představovala na výšku již více než 22 metrů (ale stále by se ještě vešla pod oblouky Eiffelovy věže v Paříži).

Kontinentem zlata od faraonů po dnešek je Afrika. Historicky nejznámější nejstarší zlatobylo těženo v Núbii na jihu starověkého Egypta. Na zlatobohatá byla rovněž starověká Ghana – území mnohem větší než novověký koloniální útvar Gold Coast (Zlatonosné pobřeží) – dnešní stát Ghana. Starověká Ghana se rozléhala mezi dnešním Senegalem, Mali, Horní Voltou a dnešní Ghanou. Hospodářsky a kulturně se rozvinula již ve 4. století našeho letopočtu pod berberskou dynastií, , která byla o čtyři sta let později vypuzena. V té době byla už stará Ghana více než tisíc let známa jako „zlatá země“, zdroj zlata pro starý Řím, Byzanc, arabské prostředníky i středověké evropské odběratele. Zlatou surovinu získávali ghanští obchodníci v Senegalu a Ašantsku (území dnešní Ghany).
Největší rozmach říše zažila od 8. století do poloviny 11. století. Pak se vrátil islám a berberská nadvláda. Později „ghanské “ – senegalské království připojila ke své říši jiná berberská vládnoucí skupina v povodí Senegalu – říše Mali. Klíčovým slovem růstu těchto útvarů bylo zlatoa obchod s ním. Ještě v roce 2002 viděl autor těchto řádků vymývat zlatou rudu na primitivní rýžovacím splavovém zařízení v senegalském Dakaru – přímo na pláži … – dostatečné množství promývací vody je v této zemi dostupné spíše ve slané verzi. Ve vlastní Ghaně (bývalé „Zlatonosné pobřeží “) a severovýchodně v Burkině Faso (dříve Horní Volta) je dědictví „království Ašantů“ ještě dnes živé, včetně turistům předváděného královského „palácového komplexu“ i včetně možnosti setkání s dnešním žijícím králem.

Co znamená Rolls Royce pro obdivovatele a vlastníky aut, to znamená značka Patek Philippe pro znalce hodinářské historie i současnosti. Pro českého čtenáře evokuje slovo Patek příbuznost k našemu národu nebo alespoň historku Robinsona Crusoe. Ani jedno, ani druhé však není pravda. Zakladatelem této exkluzivní firmy byl Polák Antoni Norbert Patek de Prawdzic, který po poraženém povstání polské armády v třicátých letech 19. století utekl před perzekucí do Ženevy, kde v roce 1839 založil hodinářskou firmu se svým krajanem Francois Czapekem. Po šesti letech se s ním rozešel a nabídl partnerství Jean-Adrianovi Philippe a tak tato firma existuje dodnes. Obdivuhodné. Proč o tom hovoříme? Hodinářská výroba celá staletí neodlučitelně patří k odvětvím, kde zlatotvoří hodnotu, krásu, symbol a smysl lidské dovednosti. Hodinky Patek Philippe to dokumentují již více než 160 let.

ISBN 80-247-0902-3
pevná vazba, 21x27 cm
cca 400 stran, asi 980 Kč

© Grada Publishing , a.s., 2004
U Průhonu 22, 170 00 Praha 7

 
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2020 Zlaté mince - Numismatika