Česká mincovna není státní podnik?
Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince?
Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna?
Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny?
Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.
Jiří Harcuba (6. prosince 1928 Harrachov ) - sklářský výtvarník a medailér s jedinečným rukopisem. Jeho jméno se stalo pojmem uznávaným na celém světě.
Rytcem skla se Jiří Harcuba vyučil v rodném Harrachově, poté absolvoval Státní odbornou školu v Novém Boru. V letech 1949 až 1954 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP). V ateliéru profesora Štipla se zabýval plastikou a glyptikou. Po aspirantuře v roce 1961 na VŠUM deset let přednášel. Do soutěží o návrhy nových mincí se začal zapojovat v polovině šedesátých let. Kvůli stříbrné medaili, kterou navrhnul pro krajany v USA, se později dostal do konfliktu s úřady tehdejšího československého režimu a nakonec strávil čtyři měsíce ve vězení. Jak sám uvedl, toto období považuje za jednu z anekdot svého života. Jiří Harcuba vytvořil celou řadu návrhů (je mezi nimi například oběžná česká pětikoruna), z nichž ne všechny byly odbornou veřejností pochopeny a často se staly předmětem diskuzí. Důvodem je autorův osobitý projev, který často překračuje hranice zažitých stylů. Jiří Harcuba je vítaným hostem předních světových univerzit, v přednáškách pokračoval i poté, kdy oslavil osmdesáté narozeniny.
Exkluzivní rozhovor s tímto legendárním sklářským výtvarníkem, medailérem i filozofem najdete ZDE.