Česká mincovna není státní podnik?
Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince?
Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna?
Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny?
Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.
Český svaz ledního hokeje (ČSLH) – založen byl v roce 1908 z podnětu slávistického funkcionáře Emila Procházky. Ten se také od roku 1911 stal předsedou svazu a díky jeho iniciativě byly Čechy přijaty do IIHF (International Ice Hockey Federation).
Ustavující schůze 11. prosince 1908 se zúčastnili zástupci dvanácti českých sportovních klubů. Pro neshody mezi delegáty Slavie a Sparty se však zasedání muselo ještě několikrát opakovat. Před první světovou válkou vystupovalo pod hlavičkou svazu průběžně kolem dvaceti klubů.
Po vzniku první Československé republiky se název změnil na Československý svaz hokejový (ČSSH). Pod organizaci spadal i bandy hokej (hraje se na ledové ploše s míčkem) a pozemní hokej. V roce 1921 se organizace přejmenovala na Český svaz kanadského hokeje, o dva roky později došlo k roztržce a vzniku paralelní Československé asociace kanadského hokeje (ČSAKH). K opětnému sloučení došlo před Mistrovstvím Evropy v ledním hokeji v roce 1925, které se konalo na Štrbském plese a ve Starém Smokovci a kde pak českoslovenští hokejisté vybojovali titul. Lední hokej si díky úspěchům získával stále větší oblibu mezi veřejností i samotnými sportovci. V roce 1938 na území Československa působilo 361 klubů, mezi nimiž byly i ty, které zastupovaly německou a maďarskou menšinu.
ČSLH organizačně spravuje I. a II. hokejovou ligu mužů, ligu žen a extraligy žáků, dorostu a juniorů. Na nižších úrovních soutěže organizují krajské svazy. V současné době Český svaz ledního hokeje sdružuje kolem 95 000 členů.