Zlato Mince

TIP:

Zlatou medailí věnovanou jako dárek k narozeninám nikoho neurazíte. Zlatá medaile pro štěstí. Krásný dar k narozeninám. Obdarujte své nejbližší dárkem k narozeninám z naší nabídky medailí.

Miliónové mince Dva extrémně vzácné desetidukáty v aukci

V minulém čísle jsme se zabývali nejdražšími českými mincemi. Ani jsme se nenadáli a pořadí rekordmanů se může výrazně změnit. Do aukce se totiž dostávají dva výjimečně vzácné kusy.
17.11.2013

Žádné prvenství není na věky. Aukční rekord za nejdráže prodanou českou minci v českých aukcích (2 691 000 Kč v 39. Aukci AUREA Numismatika 3. 12. 2011 za pražských Matyášův 10 dukát 1613) bude pravděpodobně atakovat desetidukát zimního krále Fridricha Falckého ražený v Praze roku 1620 a Valdštejnův desetidukát z roku 1631 (naposledy se jiný kus prodal v 45. Aukci AUREA Numismatika 19. 5. 2012 za 2 574 000 Kč).

Valdštejnové

Valdštejnové odvozují svůj rodový původ od Markvarticů a jako samostatný rod vystupují již od počátku 13. století. Nejznámější osobností této šlechtické rodiny je nepochybně Albrecht z Valdštejna (1583–1634). Jeho osudy spjaté s vojenskou kariérou jsou dobře známy – příklon k Ferdinandovi II. za stavovského povstání mu přinesl posléze obrovský majetek a především zcela ojedinělé společenské postavení. Vír probíhající třicetileté války jej vynesl do výšin, učinil z něj vojevůdce a politika celoevropského významu. Valdštejnova touha po moci a především podezření, že usiluje o český trůn však předznamenalo i jeho pád – s císařovým vědomím byl zavražděn v Chebu 25. 2. 1634.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2013

Autor: FRANTIŠEK KŘESŤAN

ZDRAVÍ – Ryzí přání II - stříbrná medaile

pamětní medailon cyklu Jedno ryzí přání
Autor: Marian Navrátil
Rytec: Otakar Hošek
Ražba: Pražská mincovna a.s.
Certifikát: Státní tiskárna cenin s.p.

průměr: 28 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 999/1000 Ag
hrana: hladká, puncovaná
provedení: proof
náklad: není stanoven
emise: 2018
Více podrobností zde."

Získáte kredit: + 0,00 ZM
Objednací kód: CRM3390
Dostupnost:  1-10 dnů
Cena vč. DPH: 1 785,00 Kč