E-shop

TIP:

Klasické ražby císařsko královských mincí rakousko-uherska ze zlata vysoké ryzosti. František Josef I. Habsburský založil tradici klasických zlatých ražeb, jež trvá dodnes. Přímo z rakouské mincovny dovážíme novoražby, tj. zlatníky, dukáty i koruny. Vyberte si.

Moravské mince doby husitské Zajímavé aukce z Nume.cz

V letech 1419-1458, v době husitského revolučního rozvratu a po celé následující dlouhé období politické stabilizace českého království, zůstávala nejvýznamnější moravská města pevnou oporou katolické císařské, královské a markraběcí moci.

24.10.2013

V letech 1419-1458, v době husitského revolučního rozvratu a po celé následující dlouhé období politické stabilizace českého království, zůstávala nejvýznamnější moravská města pevnou oporou katolické císařské, královské a markraběcí moci. Zatímco mocenská většina Čech se dlouhodobě přiklonila na stranu revoluce, na Moravě zůstávala vrcholná politické moc v rukou jejích odpůrců. Mince z této doby slouží jako doklady hospodářského a politického rozmachu moravských měst.

Po smrti Václava IV. (+1419) se vlády na Moravě ujal Václavův nevlastní mladší bratr a římský císař Zikmund Lucemburský (+1437). Tento vývoj vyvrcholil v roce 1423, kdy byl ze Zikmundovy iniciativy jmenován moravským markrabětem Albrecht Rakouský z rodu Habsburků (+1439) a Morava tak byla fakticky, až do zvolení Albrechta Rakouského českým králem, odtržena od Čech.
Období 20. a 30. let 15. století patří s ohledem na intenzitu a různorodost ražby k nejvýznamnějším kapitolám středověkého moravského mincovnictví. Za zcela odlišných ekonomických a politických okolností navázala moravská mincovní výroba doby husitské, po krátké proluce v letech 1411-1419, na bohatou mincovní činnost moravského markraběte Jošta (+1411) reprezentovanou staršími dvoustrannými ražbami denárového typu s písmeny IO a mladšími jednostrannými penězi a haléři fenikového typu se šachovanou orlicí raženými od 90. let 14. století.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013

Autor: TOMÁŠ SMĚLÝ

Historie českého národa - sada medailí Ag Proof

Čtyři stříbrné pamětní medaile
Praotec Čech, Kněžna Libuše, Přemysl Oráč, Svatý Václav
Autor: ak. soch. Vladimír Oppl
Rytec: Tomáš Lamač
Ražba: Pražská mincovna a.s.

průměr: 50 mm
hmotnost: 4x 42 g
ryzost: 999/1000 Ag
hrana: hladká, puncovaná, značení s nápisem
značení: CZP820001
limit provedení Proof: 500 ks
limit provedení patina: 500 ks
emise: 2016
Více podrobností zde."

Získáte kredit: + 0,00 ZM
Objednací kód: CRM3052S
Dostupnost:  1-14 dnů
Cena vč. DPH: 13 960,00 Kč