Zlato 1663.60 $/Oz
Stříbro 19.26 $/Oz
Platina 867.22 $/Oz
Paládium 2213.00 $/Oz
Zlato Mince

Napsali o zlatu :

  Poptávka po zlatě roste o 40 procent. Měnový kolaps na dohled.
WORLD GOLD COUNCIL 5/2009
S
větová poptávka po zlatě stoupla meziročně o 38 % na 1 015 tun. V prvním čtvrtletí táhlo růst především investiční zlato (ETF, zlaté cihly a mince), po, kterém se poptávka celosvětově zvýšila až o 248% na 596 tun, jak uvádí World Gold Council. Klesají objemy zlatých šperků ( - 37% ) a průmyslového zlata, které trpí hospodářskou krizí.  Roste maloobchodní prodej zlata o 33% na 130 tun.

Investoři hledají jistotu ve zlatě a stříbru
HN.IHNED.CZ 9. 2. 2009  
Nízké ceny komodit lákají investory k nákupům, průmyslové kovy mohou ale ještě zlevnit. Suverénní fondy už prý nakupují ve velkém.

Suverénní fondy z Asie a arabských zemí, které podle agentury Bloomberg hospodaří s celkem 3,9 bilionu dolarů, začaly ve velkém nakupovat komodity. Tvrdí to alespoň analytici britské investiční banky Barclays Capital. Ceny komodit se vyvíjejí odlišně od kurzu akcií a dluhopisů, vysvětlují analytici z Barclays. Navíc poskytují zajištění proti případné inflaci, která by mohla v souvislosti se stovkami miliard dolarů pumpovanými do vyspělých ekonomik rychle vylétnout nahoru.

Komoditám začínají po masivních výprodejích ve druhé polovině loňského roku věřit i další analytici a správci fondů. Zatím jen opatrně a pouze některým - světová ekonomika není ještě zdaleka v takové kondici, aby se svět vrátil k předchozímu dravému růstu. "Sice nelze vyloučit krátkodobé poklesy, a to zejména u průmyslových komodit, ale i tak jsou dnešní ceny už dostatečně atraktivní," říká ředitel společnosti Finez Investment Management Jan Traxler.

Podobně jako u akcií i komoditní bublina loni splaskla. Celosvětový objem komoditních aktiv pod správou fondů klesl na konci loňského roku na 154 miliard dolarů ze zhruba 270 miliard v polovině roku. Nejvýraznější poklesy o více než 50 procent zaznamenaly vedle ropy během roku průmyslové kovy. Olovo zlevnilo o 63 procent, měď téměř o 56 procent. Naopak ceny potravinářských komodit klesaly méně - a některé si v roce 2008 dokonce polepšily. Třeba kakao zdražilo na světových trzích o 31 procent.

Letos by se z komodit mělo - stejně jako loni - dařit hlavně drahým kovům v čele se zlatem. I když ani zlatu se nevyhnulo kolísání na světových trzích, za celý loňský rok si připsalo 5,5 procenta. To byl osmý roční růst v řadě. "Lidé se bojí inflace, obávají se úvěrové krize a znehodnocení měny. A zlato je dobré pojištění proti všem těmto rizikům," říká viceprezident ženevské MKS Finance Frediric Panizzutti. Investoři budou ke zlatu utíkat také kvůli tomu, že vlády a centrální banky budou pumpovat ohromné peníze do finančního systému, soudí Mario Inneco, makléř londýnské MF Global. Od poloviny ledna přidalo zlato zhruba 10 procent a jeho cena vystoupala na 914 dolarů za troyskou unci. Podle některých analytiků by ještě víc než zlato mohlo v letošním roce podražit stříbro.

Analytici: Zlato prudce podraží

HN.IHNED.CZ 7. 1. 2009 

Cena zlata na komoditních trzích by měla v letošním roce zažít nebývalý růst. Podle předpovědi renomovaného investičního stratéga Byrona Wiena ze společnosti Pequot Capital Management by mohlo zlato podražit na rekordních 1200 dolarů za unci. Tolik zlato dosud nikdy nestálo. Wien loni například úspěšně předpověděl propad amerického akciového indexu Standard & Poor's 500. Podle jeho nové předpovědi by se měla americká ekonomika v druhé polovině letošního roku opět postavit na nohy a vzpamatovat by se měl i index S&P 500, který by mohl podle Wiena letos posílit o 33 procent. Růst ceny zlata prognózují také analytici oslovení agenturou Bloomberg. Zlato by podle nich mělo letos dosáhnout průměrné ceny 910 dolarů za unci. To by bylo o 4,3 procenta více než průměrná cena kovu v uplynulém roce. "Lidé se stále obávají inflace či propadů měnových kurzů a zlato je pro tyto případy vynikající zajištění," vysvětluje oblibu vzácného kovu Frederic Panizzutti, viceprezident společnosti MKS Finance. Naopak by se podle odhadů ekonomů měla letos snížit cena stříbra. Tento kov podle oslovených odborníků dosáhne průměrné ceny 12 dolarů za unci, o tři dolary nižší než loni. Ještě větší zlevnění čeká údajně platinu a palladium. Více než polovinu světové produkce těchto kovů totiž spotřebuje automobilový průmysl, který kvůli finanční krizi čelí nízké poptávce a automobilky musí omezovat výrobu.
 

VÍTE, ŽE:

NYNÍ U NÁS MŮŽETE NAKUPOVAT
MINCE I FORMOU AUKCÍ!- INFORMACE O DOPADU KRIZE
  NA PRODEJ INVESTIČNÍHO
  ZLATA NALEZNETE ZDE.


 
   
   


I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2022 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.