Zlato 1961.10 $/Oz
Stříbro 24.40 $/Oz
Platina 1016.16 $/Oz
Paládium 1369.87 $/Oz
Zlato Numismatika



Česká mincovna 2017

Emisní plán České Mincovny 2017

Pamp 50 gramů - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 709 537 Kč
Pamp 5 gramů - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 76 838 Kč
Pamp 20 gramů - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 286 005 Kč
Pamp 2,5 gramů - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 42 298 Kč
Pamp 1 gram - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 17 158 Kč
Münze Österreich 50 gramů - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 703 537 Kč
Münze Österreich 20 gram - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 281 005 Kč
Münze Österreich 100 gramů - Investiční zlatý slitek - Set 10ks slitků 1 404 080 Kč
Led lupa na čelo Fokus s 1,5x až 8x zvětšením 459 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 41 mm 215 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 40 mm 215 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 39 mm 215 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 37 mm 229 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 36 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 35 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 34 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 33 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 32 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 31 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 30 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 29 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 28 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 27 mm 198 Kč
Bublinky ULTRA Intercept - do průměru 26 mm 198 Kč
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU
Úvod do grošového období (6) České mincovnictví grošové doby (2)
V období husitské revoluce ustává ražba pražských grošů. Přestože z kutnohorské mincovny vychází ještě několik let po smrti krále Václava IV., děje se tak de facto ilegálně z původních razidel se jménem a titulem zesnulého krále.



Zrno (obsah drahého kovu) jak grošů, tak i drobných peněz se čtyřrázem, které se nyní stávají prakticky jedinou domácí mincí, se záhy povážlivě snižuje tou měrou, že kronikáři brzy mluví o groších a penězích „z půhé mědi ražených“. V letech 1420 a 1421, kdy monopolní královskou mincovnu v Kutné Hoře ovládala strana katolická, razili husité svoji drobnou minci také v Praze.
Pro ražbu drobné mince i pražských grošů v počátcích revoluce použili husité zkonfiskovaného stříbrného majetku včetně církevních kalichů. Nedostatek kvalitního kovu a soustavná potřeba peněz si vynutila vydání prvních kreditních platidel (mince bez vnitřní hodnoty) – tzv. flútků. Kronikář o tom zaznamenal: „… A potom, když se jim stříbra nedostávalo, dělali peníze z půhé mědi... a těm říkali flútky.“
Špatná jakost husitských grošů se stala příčinou vybíjení speciálních značek – tzv. kontramarek na kvalitní groše. Tyto kontramarky začala přidávat na pražské groše jihoněmecká města jako označení pro bernou minci při městských trzích. Záhy se k nim připojila i další města zejména bavorsko-švábského a westfálského mincovního okruhu. Dnes známe na 240 kontramarek, jež nesly většinou podobu stylizovaného městského znaku a byly do plochy grošů vybíjeny jako drobné punce. Nezřídka lze najít i groš s několika – 2, 3 i více vybitými kontramarkami, jak jej označilo postupně za bernou minci několik měst. Za zvláštnost můžeme v tomto směru označit kontramarky moravských měst Jihlavy (ježek – Jihlava = německy Iglau = v doslovném překladu Ježkov) a Brna (orlice – městský znak).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2011



Heraldika na mincích a medailích (2) Středověk – krása střídmosti a sdělnosti
Pro heraldiku bylo celé 14. a částečně i 15. století zlatým věkem.

Erby byly vytvářeny a užívány s respektem a přirozeným vkusem. Tomu také odpovídala péče věnovaná jejich provedení. Obsah i forma byly v rovnováze. To všechno platilo také pro mincovní obrazy. Jejich umělecká úroveň snese bez potíží srovnání se znaky na gotické architektuře, v knižní i na nástěnné malbě, na tapiseriích i na dílech uměleckého řemesla.

Jednoho zimního dne roku 1300 přijal král Václav II. na pražském hradě svého kancléře Petra z Aspeltu provázeného třemi cizinci. Kancléř, jinak také basilejský arcibiskup a vynikající diplomat, byl pro krále Václava, předposledního Přemyslovce na českém trůnu, nenahraditelným rádcem. Také toho dne přicházel v závažné věci. Na řadě byla mincovní reforma, kterou kancléř pomáhal připravovat. Král věřil, že Rinieri, Appardi a Cino, tři odborníci z Florencie, které Petr z Aspeltu angažoval, odevzdají dobrou práci. A nezklamal se. Ještě v červnu téhož roku byla zaražena jeho „věčná mince“ pražský groš.
Nové platidlo sice nebylo věčné, razilo se však takřka 250 let a jeho význam byl už na počátku mimořádný. Pražský groš se stal jedním ze symbolů politické a ekonomické síly Českého království ve 14. století. Tomu odpovídala i výtvarná podoba mince. Šťastně se v ní snoubily umělecké vlivy italské a francouzské, tedy ne už jen německé, jako v minulém století. Razidla byla prací italských mistrů a inspirací byl francouzský groš z Tours.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2014.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...