Zlato 1945.66 $/Oz
Stříbro 23.64 $/Oz
Platina 1027.92 $/Oz
Paládium 1417.13 $/Oz
Zlato Numismatika



Investiční zlaté mince

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU
Výrobní defekty na mincích (1) Stručný pohled do historie výroby mincí
Mincovní technika je vždy charakteristická pro určité historické období a mění se s technickým pokrokem.

Budeme se proto nejprve zabývat způsoby odpovídajícími dobové technické úrovni, kterými bylo zejména v našich historických zemích v průběhu desíti staletí v mincovnách zajišťováno mincovní dílo. Konečným produktem tohoto souboru na sebe navazujících výrobních činností byla ražená mince.

Mincovní dílo se zjednodušeně řečeno skládalo ze třech základních fází: A - přípravné (příprava mincovního kovu: jeho čištění od zbytkových příměsí z hutní výroby, legování pro získání mincovní slitiny předepsané ryzosti, lití cánů a jejich žíhání), B – mincířské (výroba střížků: zhotovování plátů a jejich úprava klopováním a kvečováním, žíhání a bělení, vážení) a C – pregéřské (ražení mincí). Dříve než se mohlo přistoupit k finální fázi celého náročného technologického procesu tj. k vlastní ražbě mincí, bylo nutné, aby zvláštní, často nezávislá dílna zhotovila a dodala mincovní razidla. Je pochopitelné, že i výroba razidel prošla v průběhu staletí řadou proměn – od puncovní techniky 10. století, přes umělecky vrcholnou dobu rytých obrazů českých denárů 12. století zpět k puncovní technice doby grošové a tolarové až ke strojové výrobě již velmi blízké té dnešní. Pokud se týká vlastní ražby mincí i ona prošla složitým vývojem od ruční ražby přes první jednouché stroje k technicky vyspělým mechanickým ražebním lisům.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2014.



200. VÝROČÍ ZALOŽENÍ NÁRODNÍHO MUZEA
Pamětní mince 200 Kč 2018 II

Druhou pamětní stříbrnou mincí nominální hodnoty 200 Kč roku 2018 je mince ke 200. výročí založení Národního muzea, kterou vydala Česká národní banka 5. září 2018 na základě vyhlášky č. 146/2018 Sb. Netradičně nebyl emisní den stanoven na dobu předcházející samotnému výročí, které v tomto případě připadá na 15. dubna 2018, ale na přání Národního muzea až na dobu předcházející částečnému zpřístupnění Historické budovy po její rekonstrukci, které se uskutečnilo 28. října 2018.

Národní muzeum je nejvýznamnější česká muzejní instituce s největším sbírkovým fondem, ale také významná vědecko-výzkumná instituce v oborech několika přírodních a společenských věd. Za založení Národního muzea je považován 15. duben 1818, kdy bylo zveřejněno provolání „Vlasteneckým přátelům věd“ na slavnostním shromáždění představitelů tzv. zemskovlastenecké šlechty v sídle Zemského úřadu v Praze

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2018.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...