Zlato Numismatika



Investiční zlaté mince Austrálie

Australské zlaté mince s motivy klokanů jsou mezi sběrateli velmi populární a to zejména v Číně (po legalizaci vlastnictví zlata). Jsou opět raženy z ryzího zlata o hodnotě 0,999 a opět v pěti dostupných velikostech o průměru 14.10, 16.10, 20.10, 25.10, 32.10 mm a váze 0.05, 0.10, 0.25, 0.50 a 1.00 trojské unce.

Zlaté mince - Sada Nugget 1, 1/2, 1/4, 1/10, 1/20 Oz vč. etue Vyprodáno.
Zlatá cihla 1 Oz - Black Swan Vyprodáno.
Year of Tiger 1/4 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Tiger 1/2 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Tiger 1/10 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Tiger 1 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Rabbit 1/4 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Rabbit 1/2 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Rabbit 1/10 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Year of Rabbit 1 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Turtle Dreaming - zlatá mince ve tvaru slitku 5 gramů Vyprodáno.
Turtle Dreaming - zlatá mince ve tvaru slitku 2,5 gramů Vyprodáno.
Turtle Dreaming - zlatá mince ve tvaru slitku 10 gramů Vyprodáno.
Sada zlatých mincí Lunar serie 1/20 Oz Vyprodáno.
Nugget 1/4 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Nugget 1/20 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Nugget 1/2 Oz - Investiční zlatá mince Vyprodáno.
Koala Gold 1/10 Oz Proof Vyprodáno.
Koala Gold 1 Oz Proof High Relief Vyprodáno.
Kangaroo Dreaming - zlatá mince ve tvaru slitku 5 gramů Vyprodáno.
Kangaroo Dreaming - zlatá mince ve tvaru slitku 2,5 gramů Vyprodáno.
Kangaroo Dreaming - zlatá mince ve tvaru slitku 10 gramů Vyprodáno.
2012 Dragon 1/4 Oz Australian gold coin Vyprodáno.
2012 Dragon 1/2 Oz Australian gold coin Vyprodáno.
2012 Dragon 1/10 Oz Australian gold coin Vyprodáno.
2012 Dragon 1 Oz Australian gold coin Vyprodáno.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU
JAK SE DĚLÁ MINCOVNA (29) Ražba medailí, které se nikdy neprodávaly
Mincovní výroba má v sobě zvláštní kouzlo.

Většina lidí si tuto práci po právu spojuje s ražbou oběžných mincí. Což je správné chápání jejich historické i současné úlohy – zprostředkování směny zboží, zkrátka role oběživa. Funkce pamětních mincí, respektive pamětních medailí je zásadně jiná. Slouží k připomenutí nebo oslavě nějaké události.

Pokud jsou medaile vyrobeny z drahého kovu, pak jsou zároveň tezaurací hodnoty kovu odvozené od příslušné hmotnostní jednotky. Všechny uvedené příklady se těší zájmu numismatiků a sběratelů, což v tržním systému znamená, že jejich hodnota se dá vyjádřit v příslušné peněžní jednotce. V naší republice je to zatím koruna česká, ve světě je stále nejpoužívanější americký dolar. Veškeré ražby, které jsem ve svých vzpomínkách zmiňoval, měly charakter zboží. Jejich ceny byly určovány na principu poptávky a nabídky, včetně aktuálních burzovních cen kovů. Jak jednoduché. V mincovně však v průběhu let vznikaly medaile, které do uvedených vzorců nelze zařadit. Především se jejich cena neřídila tržními pravidly a nebyly předmětem koupě a prodeje. Bystrého pozorovatele a znalce základů ekonomie přepadne pokušení odpovědět: „Takový výrobek nemůže existovat.“ Principiálně má pravdu, ale fakticky takové ražby vznikaly. Jsou vzácné a nedají se koupit.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.



KLASIFIKACE METALICKÝCH
oblastí bankovek [výběr]

Na začátku našeho rozkladu bude asi dobré připomenout si základní charakteristiku významných ochranných prvků bankovek, mající tzv. metalický charakter. Ten je dán procentním zastoupením kovů, z nichž nejvíce častým je hliníková a bronzová folie.

Pokud se zmíníme obecně o holografii, je potřeba jako první poznámka, že hologram (=holografie) se rozděluje na hologram ražený a hologram klasický. Ražený hologram představuje skutečná kovová folie, která postrádá plasticitu. Klasický hologram využívá odraženého světla jednak pro změnu barevné škály při pohledu na jeho povrch pod různým úhlem a současně umožňuje detekovat plasticitu v šíři dvou až tří vrstev. Ty nemusí být viditelné současně. Nesprávná je úvaha, že takto charakterizovaný klasický hologram je v podstatě kinegram. Také v literatuře se často setkáváme s tvrzením, že kinegram díky nevhodnému popisu může budit dojem, že se jedná v podstatě o hologram. Takovou chybu je možné nalézt i na oficiálních stránkách některých národních bank. Rovněž zmínka o možnosti hologram (obecně) prosvítit není pravdivá.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2018.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...