ČNB schválila výtvarnou podobu nových českých mincí v hodnotě 200 Kč.
Bankovní rada ČNB na svém jednání dne 12. února 2009 schválila realizaci pamětních mincí, a to k 600. výročí sestrojení Staroměstského orloje a k 400. výročí formulování Keplerových zákonů pohybu planet.
Autory vítězných návrhů mincí jsou akademický sochař Ivan Řehák (orloj) a Vojtěch Dostál, DiS (Kepler).
Nové české mince budou vydány koncem roku 2009 a začátkem roku 2010. Sběratelé si je však rezervují u prodejců numismatiky již nyní.
Zájemci si mohou prohlédnout vítězné sádrové modely těchto nových mincí na stránkách www.Zlate-Mince.cz, konkrétně na adresách :
PÍSMO NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (6)
První česká jména vyražená v kovu
Na našem území razili mince už Keltové. Souvislá řada českých mincí však začíná až v druhé polovině 10. století. Texty na denárech Boleslava I. a II. a dalších přemyslovských panovníků, doplňují velice kusé písemné prameny té doby. Jako posly z jiného světa identifikujeme na jejich reliéfech vlivy z různých směrů, zejména ale ze západu.
Řezač želez vyhlédl z okna mincovny. Rád se díval na soutok dvou řek hluboko pod sebou. Oči si odpočinuly. Jeho paní, burgundská princezna Emma, teď ovšem česká kněžna, zadala své mincovně nový úkol. Na minci má být připomenut její královský rod a také jméno hradu, který jí tady patří. Rytec si připomněl debatu s mincmistrem o písmu, které nesmí chybět a znovu se podíval na cizí minci, sloužící mu jako vzor. Pak se znovu naklonil nad práci, aby dokončil poslední písmeno jména MELNIC. První české mince, připisované většinou odborníků knížeti Boleslavovi I., nebyly zdaleka jen znamením přechodu mezi starým a novým způsobem obchodní směny. Stejně důležité byly jako symbol suverenity. Mladý český stát se musel odpočátku vyrovnávat s mocným sousedem, Svatou říší římskou. Karel Veliký šířil v 8. století po Evropě svou moc a křesťanství většinou mečem.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2018.