Zlato 1957.10 $/Oz
Stříbro 23.28 $/Oz
Platina 1014.50 $/Oz
Paládium 1408.61 $/Oz
Zlato Numismatika



Nejkrásnější medailony

Počátkem roku 1999 byla ve Spojených státech amerických vyhodnocena porotou znalců, složenou z ředitelů mincoven, umělců věnujících se mincovní tvorbě, numismatiků a pracovníků muzeí, soutěž Mince roku 1999. Prestižní soutěž Mince roku pravidelně pořádá časopis WORLD COIN NEWS a nakladatelství Krause Publication. Ceny za nejlepší mince roku 1999 byly předány v srpnu toho roku v Cobb Galleria Center v Atlantě. Česká republika získala první cenu v kategorii nejkrásnější zlatá mince roku za minci v hodnotě 10.000 Kč ze sady Karel IV. ročník 1999. Námět této mince je věnován založení Nového Města pražského. Na lícní straně této mince je volná kompozice českého lva, moravské a slezské orlice v gotických štítech a svatováclavská koruna. Pozadí tvoří dobový ornament v podobě kosočtvercových polí s rozetkami uprostřed. Na rubové straně mince je na pozadí gotických fiál portrét Karla IV. z votivní desky Jana Očka z Vlašimi. Doplňují ho vyobrazení dobové pečeti Nového Města pražského, císařské pečeti Karla IV. a pražského groše. Vladimír Oppl (* 19. ledna 1953 Ústí nad Labem) je český akademický sochař a medailér. K jeho nejznámějším realizovaným návrhům patří Řád Tomáše Garrigua Masaryka, český oběžný padesátihaléř nebo česká oběžná dvacetikoruna. V roce 1996 vytvořil žulového lva pod sochou Jana Žižky na Vítkově. Je též autorem pamětní mince Nové Město pražské ze sady Karel IV., která byla na přelomu tisíciletí oceněna jako nejkrásnější zlatá mince světa. Dalšími motivy jsou královská pečeť Karla IV., císařské a královské symboly a Karlštejn, místo uložení korunovačních klenotů. Autorská práva na ražbu těchto nádherných gotických motivů získala Pražská mincovna a.s.

Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn zlato Proof 78 950 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn zlato b.k. 78 950 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn Ag Proof 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn Ag Patina 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn Ag b.k. 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn 50 mm Ag Proof 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn 50 mm Ag patina 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn 50 mm Ag b.k. 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon III. Císař a král - 50 mm Ag Proof 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon III. Císař a král - 50 mm Ag patina 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon III. Císař a král - 50 mm Ag b.k. 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon III. - Císař a král zlato Proof 78 950 Kč
Nejkrásnější medailon III. - Císař a král zlato b.k. 78 950 Kč
Nejkrásnější medailon III. - Císař a král Ag Proof 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon III. - Císař a král Ag Patina 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon III. - Císař a král Ag b.k. 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť zlato Proof 78 950 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť zlato b.k. 78 950 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť Ag Proof 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť Ag Patina 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť Ag b.k. 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť - 50 mm Ag Proof 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť - 50 mm Ag patina 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť - 50 mm Ag b.k. 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon I. Nové Město pražské - 50 mm Ag Proof 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon I. Nové Město pražské - 50 mm Ag patina 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon I. Nové Město pražské - 50 mm Ag b.k. 4 990 Kč
Nejkrásnější medailon - Nové Město pražské Ag Proof 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon - Nové Město pražské Ag Patina 1 590 Kč
Nejkrásnější medailon - Nové Město pražské Ag b.k. 1 590 Kč
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU
Jozef Bubák Vzpomínka na autora slovenských bankovek
Počátkem roku nás v rozmezí dvou týdnů opustily hned dvě významné osobnosti, které svou tvorbu spojili se světem bankovek.

28. ledna zemřel Oldřich Kulhánek, kterému jsme věnovali krátkou vzpomínku v minulém čísle a 11. února poté autor novodobých slovenských bankovek – Jozef Bubák.

Narodil se 23. dubna 1950 v Komárně. V letech 1963 až 1968 navštěvoval v rodném městě lidovou školu umění pod vedením akademického malíře Františka Chrástka. Po jejím absolvování nastoupil na Vysoké škole výtvarného umění v Bratislave, kde mu přednášeli Dezidor Milly, Petr Matejka, nebo například František Gajdoš. Při jejím ukončení získal za vynikající studijní výsledky prestižní Cenu Martina Benku.
Mezi lety 1975-1978 působil jako odborný asistent na Fakultě architektury Slovenské vysoké školy technické v Bratislavě a od roku 1978 se již plně věnoval malířství na volné noze. Netvořil však jen grafiky, k nejvýznamnějším dílům patří i jeho nástěnné malby pro Národní onkologický ústav v Bratislavě a i na dalších místech po celém Československu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013



Podceňovaná mince L evantský tolar Marie Terezie
Tolar Marie Terezie s ročníkem 1780 je jednou z nejrozšířenějších (ne-li vůbec nejrozšířenější) stříbrnou mincí na světě.

Literatura má často tendenci význam této mince bagatelizovat. Většinou ji odbude jen zmínkou, že se jedná o běžnou minci, která se dodnes razí jako suvenýr. Pokud se ale zajímáte o detaily, může být její sběratelský přínos daleko větší, než se na první pohled může zdát.

Levantský tolar je rekordmanem v mnoha ohledech. Ať už se jedná o dobu, kdy se touto mincí dalo platit - mince byla v některých oblastech přijímána až do začátku 20. století – tak územím, na němž platila. Levantský tolar byl ražen jako obchodní mince pro styk s se středním východem. Pojem Levanta se tradičně používá pro celou oblast Východního Středomoří, ale jako geografický termín může být použit pro rozsáhlou oblast území na východním pobřeží Středozemního moře, ohraničenou pohořím Taurus na severu, na jihu Arabskou pouští, na západě Středomořským pobřežím, zatímco na východě se rozkládá až k pohoří Zagros. Ale význam tohoto tolaru hranice tohoto území daleko přesahoval.
Neuvěřitelné je i množství vyražených kusů. Bez ohledy na varianty některé zdroje uvádějí přes 320 jiné až 800 milionů vyražených mincí. Nižší odhad představuje něco přes 9 tun zmincovaného stříbra! Když tedy nad mincí z roku 1780 nemávneme rukou a zkusíme každou jednotlivou prostudovat, můžeme se dostat k zajímavým příběhům...

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2011

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...