Zlato 1770.11 $/Oz
Stříbro 19.28 $/Oz
Platina 871.29 $/Oz
Paládium 1944.95 $/Oz
UPOZORNĚNÍ: Vážení klienti, 5.7. a 6.7. jsou naše prodejny uzavřeny.
Zlato Mince

Josef Šejnost 

Josef Šejnost (30. května 1878, Těšenov – 9. února 1941, Praha) byl český akademický sochař a medailér.

Josef Šejnost se narodil ve vesnici Těšenov u Horní Cerekve 30. května 1878. Po studiích na keramické škole v Bechyni nastoupil do továrny na keramiku v Rakovníku. Teprve když se stal finančně nezávislým, mohl v roce 1901 nastoupit na uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Stal se studentem Stanislava Suchardy a Vojtěcha Preislera. V roce 1911 se definitivně rozhodl věnovat se výhradně medailérství. Zaměřil se na reliéf a zejména na impresivně pojaté medaile a psychologické portréty významných osobností českého kulurního života, které na reverzu obvykle doplňuje charakteristickým symbolem nebo alegorií.

Šejnost realizoval návrhy mincí včetně jubilejního svatováclavského dukátu. Méně známou epizodou z jeho tvorby jsou prototypy marionet podle návrhů M. Aleše. Na medailích vytvořil galerii velkých českých osobností. V druhém mezipatře pražského Obecního domu je umístěna jeho deska s plaketami Mužů 28. října: Soukupa, Rašína, Švehly, Stříbrného a Šrobára. Nezpodobňoval jen politiky. V roce 1924 vytvořil medaili na počest našeho prvního olympijského vítěze Bedřicha Šupčíka. Nepřipomínala se ani jeho autorství pamětních desek. Je to například deska na rodném domě Bedřicha Smetany v Litomyšli, deska Karla Havlíčka Borovského v Humpolci a řada dalších, například plaketa Babičky, Mikoláše Aleše, Jana Husa, Vojtěcha Hynaise. Panteon Národního muzea zdobí jeho podobizna Pavola Orzságha-Hviezdoslava. Na mostě v zámku v Novém Městě nad Metují vytvořil sochy medvědů.

Josef Šejnost vytvořil celkem přes 300 děl, z toho asi 200 medailí. Jeho práce vynikají mimořádnou plasticitou a jsou sběrateli mimořádně ceněny. Věnoval se i teorii a v roce 1924 napsal dílo Problém pokroku v sochařství. V jeho díle pokračoval i jeho syn Zdeněk, který vytvořil pamětní desku Josefa Lady pro Hrusice a kromě sochařské a medailérské tvorby se věnoval i restaurování.

Josef Šejnost zemřel 9. února 1941 v Praze.

Mezi mince a medaile realizované dle jeho návrhu patří :

- Dokončení stavby velechrámu Sv. Víta
- Antonín Švehla
- Obchodní a živnostenská komora v Plzni 

 

 

Literatura:
Žakavec , František: Josef Šejnost, výběr medailí a plaket, Praha 1921

 
Z dílny Josefa Šejnosty


Dokončení stavby velechrámu Sv. Víta
Zlatá a stříbrná medaile k 1000. výročí smrti sv. Václava.
 

Antonín švehla
Zlatá a stříbrná medaile k šedesátým narozeninám. 

MILÉNIUM SV.VÁCLAVA 929 - 1929
poměrně vzácný odznak vydaný k 1000 letům zavraždění sv.Václava
Averz: sv.Václav ve zbroji s praporcem a štítem
Reverz: puncovámo Kremnice 987/1000
Materiál: stříbro 24x31mm
autor: Josef Šejnost

I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2022 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.