Zlato 1977.75 $/Oz
Stříbro 23.21 $/Oz
Platina 987.86 $/Oz
Paládium 1425.93 $/Oz
Zlato Mince

Mince v špičkovém provedení nebo mince v běžné kvalitě ?


Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl?


 Pozdní gotika Kutná Hora
špičková kvalita


Pozdní gotika Kutná Hora
běžná kvalita

Rozdíl mezi provedením v špičkové a běžné kvalitě není rozdílem v jakosti. Preciznost je nutná při výrobě obou mincí. Výrobní postup se však v obou případech liší a proto i při srovnání výsledku se může na první pohled zdát, že máme vedle sebe dvě různé mince. Řada sběratelů proto sbírá mince v obou provedeních.

Mince v špičkovém provedení bývají taky označovány jako Proof. Razí se na leštěné střižky z razidel jejichž pole je leštěno a reliéf matován. Nejvyššího lesku je dosahováno leštěním textilními kotouči.


Plastová kapsle umožňuje bezpečnou
manipulaci s mincí.Při manipulaci mincemi vyrobené v špičkové kvalitě musíme dbát zvýšené opatrnosti. Z průhledné kapsle v, které se dodává minci raději vůbec nevyjímáme. Je-li to nutné dotýkáme se jí pouze na hraně, doslova v rukavičkách. Neopatrným dotykem na leštěné ploše můžeme tyto mince z pohledu sběratelů znehodnotit. Mince, které byly vyjmuty z plastové kapsle by se měly dále označovat jako "původně proof".

Další rozdíl, který není na pohled vůbec patrný je náklad v, kterém se mince vydávají. Dobře známá mince American Eagle 1 Oz se v běžné kvalitě razí v milionovém nákladu a prodává se za cenu nepatrně vyšší než je cena zlata. Náklad ve špičkové kvalitě je přísně omezený. Razí se pro sběratelské účely v nákladu 10 000 ks. Tedy tisíckrát menším. Hodnota této mince je potom až dvakrát vyšší než u mince v běžné kvalitě. Mince American Eagle ve špičkovém provedení můžete koupit i u nás.

"Hra světel" na minci špičkové kvality.
Vysoce leštěný povrch mince vytváří odrazem světla poutavé efekty.

 Podobná situace je i u stříbrných mincí. Podívejme se například na stříbrnou minci s motivem Karla IV. :

           

Leštěný povrch mince ražené ve špičkové kvalitě se chová jako zrcadlo.

           
Mince ražená v běžné kvalitě leštěný povrch nemá.

I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.