ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: 21. 2. 2019 bude z důvodu přerušení dodávek el. energie zavřena prodejna a kanceláře ve Vsetíně. Objednávky investičního zlata budou fixovány 22. 2.
Stříbrná pamětní medaile 1 Oz Autor: ak. soch. Michal Vitanovský Rytec: Tomáš Lamač Ražba: Pražská mincovna a.s. průměr: 37 mm hmotnost: 31.1 g ryzost: 999/1000 Ag hrana hladká, číslovaná limit provedení proof: 99 ks limit provedení b.k.: 66 ks limit provedení patina: 66 ks
EXKLUZIVNÍ RAŽBA PRAŽSKÉ MINCOVNY Stříbrná pamětní medaile 1 Oz
Země původu: Česká republika Sádrový model: ak. soch. Michal Vitanovský
Redukce modelu:
Karel Plíva Rytecké úpravy: Tomáš Lamač
Produkce: Pavel Trtík
Mincmistr: Ondřej Koňařík
Ražba:
Pražská mincovna a.s.
Certifikát:
Státní tiskárna cenin s.p.
průměr: 37 mm hmotnost: 31,1 g ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká, číslovaná
limit provedení proof: 99 ks limit provedení
b.k.: 66 ks limit provedení patina: 66 ks
emise: říjen 2013
Stav skladu udává dostupnost položky 'Pražská mincovna - stříbro 1 Oz Proof' na centrálním skladu nikoli na všech našich prodejnách. Dostupnost zboží na našich prodejnách vám rádi a automaticky sdělíme. Orientační termíny zásobování prodejen jsou uvedeny v
poznámce k této stránce. Kontakty na naše prodejny naleznete v sekci
KONTAKTY. Pro osobní odběr objednávek na našich prodejnách budete vyzváni emailem nebo telefonicky. Objednané zboží bude připraveno v dohodnutém termínu. Nezdržíte se čekáním.
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince České republiky? Technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR, splňují obě české mincovny. Česká mincovna i Pražská mincovna. Na www.zlate-mince.cz najdete produkty obou českých soukromých mincoven i produkty kremnické mincovny.
UPOZORNĚNÍ EXKLUZIVNÍ RAŽBU LZE ZAKOUPIT POUZE ZA ZLATÉ MINCE (ZM) VĚRNOSTNÍHO PROGRAMU
PRAŽSKÉ MINCOVNY.
Pražská mincovna Pražská mincovna byla poprvé v činnosti v souvislosti s ražbou
prvních českých mincí - denárů - někdy v 10. století. Nejstarší
pražská mincovna byla pravděpodobně na Pražském hradě poblíž III.
nádvoří. Není však vyloučeno, že se první mince razily v podhradí u
Malostranského náměstí a poté se teprve začalo razit na Hradě. Dílna
z podhradí se nejspíš přestěhovala na Vyšehrad, kde po určitou dobu
pracovala.
V pražské mincovně byly raženy denáry všech
českých knížat 11.-12. století. Počátek ražby pražských grošů roku
1300 se mohl odehrát v Praze, jak tomu sám název nasvědčuje. Další
ražba probíhala v Kutné Hoře. Za husitských válek byla otevřena nová
mincovna v Hankově domě na Ovocném trhu. Po dvouleté činnosti byla
téměř na sto let uzavřena.
Vydatnost pražské mincovny prudce
vzrostla až za vlády Karla VI., který nechal zavřít mincovny v Kutné
Hoře a Jáchymově. V roce 1784 ukončila mincovna v Hankově domě na
příkaz císaře činnost. Zařízení bylo přeneseno do domu bankální
administrace v dnešní Husově ulici. Za Napoleona byla v roce 1795
otevřena mincovna v prostorách paulánského kláštera na Staroměstském
náměstí včetně kostela sv. Salvátora. Zpočátku razila tolary,
později přešla na ražbu drobných stříbrných a měděných mincí. Roku
1856 vyrazila pražská mincovna poslední dvacetikrejcar.
Mincovnu
dnes připomínají jen barokní plastiky horníků nad
domovním portálem barokního domu postaveného na jejím místě.
POZNÁMKA
Zakázková výroba na objednávku. Expresní realizace objednávky.
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: CRM367EX nákupem získáte +30,00 ZM kód: CRM1435EX nákupem získáte +24,00 ZM kód: CRM1436EX nákupem získáte +24,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4,1
Hodnotilo 11 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Mince předních evropských zemí ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů Francie. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.
PRAŽSKÁ MINCOVNA - STŘÍBRO 1 OZ PROOF POD LUPOU
Prohlédněte si lícní i rubovou stranu mnohonásobně zvětšenou až do těch nejmenších detailů...
VIDEO NA YOUTUBE
Prohlédněte si video představující ražbu Pražská mincovna - stříbro 1 Oz Proof.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Karel Schwarzenberg Setkání generací Bitva u Lipska se stala největším střetem napoleonských válek.
Zapojilo se do ní na půl milionu vojáků různých národností a právem proto bývá označovaná jako Bitva národů. Historickou událost připomíná stříbrná a zlatá ražba Pražské mincovny. Na lícní straně je zobrazen velitel vítězných koaličních sil Karel Filip Schwarzenberg, zakladatel orlické větve rodu Schwarzenbergů. Patronem ražby se proto stal Karel Schwarzenberg, který patří do stejné rodové linie. Sádrovou předlohu pro ražbu vytvořil akademický malíř Karel Zeman.
Slavnostní prezentace ražby, upomínající na bitvu u Lipska, se uskutečnila v prodejní galerii Pražské mincovny u Prašné Brány v Praze. Karel Schwarzenberg na místo úterní ceremonie dorazil v několikaminutovém předstihu, snad aby stihl prohlídku dalších vzácných vystavených exponátů. Zajímal se především o tituly tematicky spojené s českou historií, jeho pozornost ale zaujala také měděná medaile, kterou Pražská mincovna razí na podporu obnovy vyhořelého Libušína. „Na obnovu této památky rád přispěji,“ pronesl Schwarzenberg a jeden z těchto medailonů si hned zakoupil.
Pak už došlo na slavnostní odhalení pamětní ražby nazvané Bitva národů u Lipska. Její lícní straně dominuje portrét Schwarzenbergova předka polního maršála Karla Filipa I. Ten u Lipska velel spojeným silám Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska o síle 330 tisíc mužů.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2014.
Tomáš Lamač Mistři české numismatiky Činnost rytců v oboru numismatickém bývá často neprávem opomíjená a nesetkává se s takovou publicitou, jaké se dostává například autorům výtvarných návrhů ražeb.
Bez jejich trpělivé a detailní práce rytce by však stěží vzniklo precizně vyvedené razidlo, které je základem každé mince či pamětní medaile. Pětatřicetiletý Tomáš Lamač z Jablonce nad Nisou je skutečným mistrem svého řemesla. Kromě úpravy razidel se zabývá například zdobným rytím nožů, dýk i palných zbraní, rád se příležitostně vrací také k tvorbě sádrových návrhů nových pamětních mincí.
Jedna z posledních medailí, pod níž jste podepsán jako rytec, je věnována památce československých parašutistů z výsadku Anthropoid (ražba Pražská mincovna, návrh
Michal Vitanovský). Přibližte čtenářům, v čem vůbec spočívá práce rytce při úpravě razidla.
Raznici dostanu v podstatě tak, jak vyšla z CNC stroje, to znamená, že na ní jsou patrné stopy po obrábění a ty je nutno odstranit. Dalším úkolem rytce je zdůraznit detaily jako jsou například oči, vlasy, lístečky nebo různé drobné architektonické prvky. U písma, které u každé raznice dělám jako první, se zostřují rohy, protože stroj je úplně nedotáhne. Pracuje se pod mikroskopem a tyto úpravy finální podobě opravdu dost pomůžou,
povrch se doladí a sjednotí. Náročnost úprav samozřejmě závisí na složitosti motivu. Něco jiného je žeton, kde plastika není tak pestrá a něco jiného pak pamětní medaile zdobená detailním středověkým motivem. Konkrétně medaile Anthropoid, pokud se týká složitosti, patřila k takovému středu.
Jaké používáte nástroje?
Jedná se o speciální rydla, rýtka, různé čakany, někdy i sekáčky. Je jich spousta druhů a každý se používá na jiný charakter úprav.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2013