ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: 21. 2. 2019 bude z důvodu přerušení dodávek el. energie zavřena prodejna a kanceláře ve Vsetíně. Objednávky investičního zlata budou fixovány 22. 2.
Naše prodejny jsou plně zásobené a přímo na místě v nich můžete zakoupit mnoho úžasných mincí a medailí. Položka 'Pražský groš - 5 dukát Au Proof' je dostupná a můžete si ji objednat. Připravíme vám ji k osobnímu odběru na vybrané prodejně nebo k expedici na vaši adresu v uvedeném termínu na základě závazné objednávky. Sami vás budeme informovat o nejkratší lhůtě dodání.
Kontakty na naše prodejny naleznete v sekci KONTAKTY. Pro osobní odběr objednávek na našich prodejnách budete vyzváni emailem nebo telefonicky. Objednané zboží bude připraveno v dohodnutém termínu. Nezdržíte se čekáním.
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince České republiky? Technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR, splňují obě české mincovny. Česká mincovna i Pražská mincovna. Na www.zlate-mince.cz najdete produkty obou českých soukromých mincoven i produkty kremnické mincovny.
Pražský groš Ladislava Pohrobka – stříbrná mince, kterou po nástupu na trůn vydával král Ladislav Pohrobek. Tyto groše jsou velmi vzácné, protože byly raženy v malém množství a po krátkou dobu. V současnosti jsou známé pouhé čtyři dochované exempláře. Od grošů z jiného období se tato mince na první pohled liší opisem LADISLAVS PRIMVS.
V době, kdy Ladislav nastoupil na český trůn, bylo tuzemské mincovnictví ve špatné kondici. Ostatně jako celá země, která po smrti Albrechta II. trpěla bezvládím a strádala ekonomicky i úpadkem morálky. Mince, které obíhaly, pocházely většinou z dob minulých a byly už notně opotřebované. I přes naléhavou potřebu nových mincí a králův výnos o ražbě grošů v Kutné Hoře, nedošlo na pravidelnou výrobu. Pražské groše s Ladislavovým jménem pocházejí zřejmě z období jeho korunovace, případně vznikly při návštěvě samotného krále v Kutné Hoře.
POZNÁMKA
Zakázková výroba na objednávku. Expresní realizace objednávky.
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: CRM1507 nákupem získáte +442,00 ZM kód: CRM1508 nákupem získáte +442,00 ZM
NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel, ale mince se vám prostě líbí? Objednejte si ji rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné.
Zboží Vám doručíme dobírkou České pošty (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč), nebo jej připravíme k osobnímu odběru na některé z našich prodejen.
*Cena je včetně DPH (Investiční zlato se sazbou 0 %). Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.
Zboží nad 10.000 Kč zasíláme až po provedení platby předem (zálohovou fakturu zašleme na Váš e-mail).
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4,1
Hodnotilo 14 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Uložte svou sbírku do hliníkových kufříků z naší nabídky. U nás si vyberete kufříky různých velikostí, různých typů a provedení. Pečujte a své mince a vybírejte z naší nabídky.
PRAŽSKÝ GROŠ - 5 DUKÁT AU PROOF POD LUPOU
Prohlédněte si lícní i rubovou stranu mnohonásobně zvětšenou až do těch nejmenších detailů...
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Karel Zeman Mistři české numismatiky Dílo předního českého výtvarníka Karla Zemana je obdivuhodné nejen svým rozsahem.
Ať už se jedná o poštovní známky, rytiny nebo knižní ilustrace, jeho práce vždy poutají dokonalým řemeslným zpracováním, v němž se snoubí krása s duchaplností. Tyto atributy platí i pro Zemanovu tvorbu medailérskou. A právě nízký reliéf představuje ve svém omezení dimenzi, která výborným způsobem umožňuje vyniknout jeho smyslu pro detail, kompozici a zároveň i děj.
Brněnský rodák Karel Zeman je milovníkem historie, zejména období napoleonských válek. Zájem, který se táhne už od dětství, ho přivedl do řad klubu vojenské historie, s nímž se zúčastňuje rekonstrukcí bitev po celé Evropě. Umělec žije a tvoří v Praze.
Narodil jste se v jihomoravské metropoli. Kdy jste z Brna odešel do Prahy?
V roce 1970 jsem odešel studovat na vysokou školu uměleckoprůmyslovou a už jsem v Praze zůstal. Na Brno mám vazby dodnes, jezdím tam ale už poměrně málo.
Na uměleckou dráhu vás někdo nasměroval, nebo se to všechno událo spontánně? Jaké vlastně byly začátky?
Umělecký život mi tehdy nepřipadal zase až tak seriózní. Chtěl jsem jít studovat na filosofickou fakultu do Brna, kam jsem se ale nedostal. Lákal mě dějepis, a taky jsem se zabýval středověkou archeologií. Je ale pravda, že to výtvarno mě bavilo už od malička. Chodil jsem do lidové školy k Petru Skácelovi, což byl bratr básníka Jana Skácela. Před odchodem do Prahy jsem studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013
Anomálie na pražských groších Karla IV. (3) Písmo a chyby v opisech na pražských groších Karla IV. Pražské groše lze časově třídit i podle typu a charakteru písma. Chce to však jistou míru zkušenosti.
V ustálené kresbě gotické majuskule je totiž daleko obtížnější postřehnout jeho individuální rozdíly než u ostatních prvků mincovního obrazu. U Karlových grošů, na rozdíl od grošů Václava II. a Jana Lucemburského, je situace ztížena tím, že oboustranně dobře čitelné ražby jsou poměrně vzácné.
Tuto problematiku již v minulosti správně zhodnotil Karel Chaura, když napsal: „Smolík při popisu grošů neudává velikost a praví, že groše Karla IV. jsou většinou špatně zachovalé, což dlužno opraviti v tom smyslu, že jsou špatně ražené. Nejasnost rázu byla zaviněna jednak tenkým střížkem, hlavně však rychlou a nedbalou prací mincířů (pregéřů) a nikoli špatnou zachovalostí, kterou by způsobovalo opotřebování povrchu mince dlouhým oběhem, čímž by poklesla i váha grošů.“
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2011