ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: ČNB uzavírá objednávkové období na sady 20 Kč mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 20 Kč s portréty československých osobností
2016 proof
Sada oběhových mincí české republiky v luxusní dřevěné etui.
Obsahuje nové mince České republiky.
Pamětní stříbrnou medaili s motivem bankovky 50 Kč. (Sv. Anežka Česká)
Stav skladu udává dostupnost položky 'Sada oběžných mincí 2016 - proof dřevo' na centrálním skladu nikoli na všech našich prodejnách. Dostupnost zboží na našich prodejnách vám rádi a automaticky sdělíme. Orientační termíny zásobování prodejen jsou uvedeny v
poznámce k této stránce. Kontakty na naše prodejny naleznete v sekci
KONTAKTY. Pro osobní odběr objednávek na našich prodejnách budete vyzváni emailem nebo telefonicky. Objednané zboží bude připraveno v dohodnutém termínu. Nezdržíte se čekáním.
VÍTE, ŽE: Nejširší nabídku zahraniční numismatiky v Čechách a na Slovensku najdete v Obecním domě v Praze? Nové mince z numizmatické produkce předních světových mincoven dovážíme pravidelně, bez prostředníků a jejich nákup u nás je proto levnější.
Proof ražba (něm. polierte Platte, zkr. PP, ang. nejčastěji zjednodušeně frosted
proof nebo jen proof,
zkr. prf) Ražba na leštěné nebo vysoce leštěné střížky z razidel,
jejichž pole je vysoce leštěno a reliéf matován. Mincím raženým tímto
postupem se v samotné ražbě, ale i v přípravných a závěrečných etapách
věnuje největší pozornost. Hotové mince jsou od razidla odebírány
způsobem zamezujícím poškození, ručně nebo plně automaticky pomocí
odbíracího zařízení. Stupeň lesku je závislý na způsobu leštění razidel,
ale i střížků. Nižší lesk vykazují střížky leštěné třením mezi ocelovými
nebo skleněnými kuličkami, keramickými nepravidelnými tělísky nebo jiným
podobným materiálem (něm. kugelpoliert), vyšší lesk střížky leštěné
textilními kotouči nebo kartáči (něm. bürstenpoliert). Matování může být
provedeno na různých částech reliéfu odlišnými technologiemi, jinými
zařízeními nebo tělesy rozdílné jemnosti, různé části reliéfu proto
mohou být různě matné.
Dostupnost zboží: Bratislava, Dunajská ul. 68 kód: KOCR55 oběžných mincí 2016 - proof dřevona objednávku
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KOCR55 nákupem získáte +0,00 ZM
NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel, ale mince se vám prostě líbí? Objednejte si ji rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné.
Zboží Vám doručíme dobírkou České pošty (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč), nebo jej připravíme k osobnímu odběru na některé z našich prodejen.
*Cena je včetně DPH (Investiční zlato se sazbou 0 %). Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4
Hodnotilo 12 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Neunikla vám emise nové mince z roku 2014? Nebude ve vaší sbírce chybět limitovaný unikát? Podívejte se na přehled mincí, které jsme zařadili do naší nabídky v roce 2014.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Zbyněk Fojtů Mistři české numizmatiky Akademický sochař Zbyněk Fojtů patří k mladší generaci českých medailérů. Od roku 1992 působí jako pedagog na Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze.
Návrhům pamětních mincí a medailí se začal věnovat v roce 2002, kdy ho uchvátila technologie nízkého reliéfu.
Přestože jako medailér působí Zbyněk Fojtů relativně krátkou dobu, jeho úspěchy jsou velmi výrazné a početné. Chlubit se může hlavně mnoha oceněními v soutěžích vyhlášených Českou národní bankou. Téměř dvacítka jeho návrhů od různých zadavatelů se už dočkala realizace. Patří mezi ně například cyklus Korunovace českých králů, pamětní medaile k šestistému padesátému výročí položení základního kamene Karlova mostu a řada dalších skvostů ze zlata i stříbra. Zbyněk Fojtů se narodil ve Slavičíně, až do svých pětadvaceti let bydlel ve Valašských Kloboukách. S manželkou a dvěma dcerami nyní žije v Černošicích nedaleko Prahy.
Pocházíte z Valašska, žijete v Praze. Nebývá vám občas smutno po rodném kraji?
Hlavně dříve bývalo. Postupem času už jsem si zvykl, když ale přijedu na Moravu, hlavně na Valašsko, tak to srdce tam pořád je a vzpomínky jsou silné. Vracím se tam velice rád, nicméně podaří se mi to tak jednou, dvakrát do roka.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2011
Rašínova reforma První československé státovky V průběhu první světové války došlo k postupnému znehodnocování národních měn, což následně vedlo k růstu inflace.
Díky vysokému zadlužení a nedostatku zboží i surovin se většina zúčastněných zemí na podzim roku 1918 ocitla na pokraji nejen průmyslového, ale i ekonomického vyčerpání.
Hospodářským potížím se nevyhnulo ani Rakousko-Uhersko, které už 4. 8. 1914 přijalo císařské nařízení, kterým se Rakousko-Uherská banka (RUB) zbavila povinnosti krýt papírová platidla nejméně ze dvou pětin zlatem a předkládat veřejnosti týdenní a výroční výkazy o své činnosti1. Díky narůstajícímu nedostatku finančních prostředků přešel stát v polovině roku 1915 k přímým půjčkám u RUB a to formou státních dluhopisů, u kterých setrval až do konce války, kdy jeho celkový dluh vůči centrální bance dosáhl úrovně 39,3 mld. K, přičemž větší část 25 mld. K připadala na vrub průmyslově vyspělejšího Předlitavska. Uvolněná měnová politika měla mimo jiné i za následek, že zatímco v červenci 1914 představoval zlatý poklad2 Rakousko-Uherské banky 1589 mld. K a množství papírových peněz v oběhu 2,129 mld. K, tak koncem války se zlatý poklad snížil na pouhých 342 mil. K, zatímco množství bankovek vzrostlo až na 30,68 mld. K. Zlaté krytí tak během čtyř let pokleslo z původních 74 % na 1,11 %.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2014.