ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: 21. 2. 2019 bude z důvodu přerušení dodávek el. energie zavřena prodejna a kanceláře ve Vsetíně. Objednávky investičního zlata budou fixovány 22. 2.
E-shop Sada zlatých československých haléřů Františka Davida proof
Sada zlatých československých haléřů Františka Davida proof
Sada zlatých československých haléřů Františka Davida proof Autor: ak. soch. Jan Lukáš/Jaroslav Bejvl Materiál: Au Hmotnost: 29,14 g Hrana: hladká Provedení: proof Náklad: 50 ks Balení: dřevěná etue Emise: červenec 2015
Sada zlatých československých haléřů Františka Davida
SPECIFIKACE
Sada replik mincí s nominální hodnotou 5, 10, 20 a 50 haléřů z ryzího zlata.
Repliky jsou uloženy v luxusní dřevěné etuji a doplňuje je zlatá portrétní medaile věnovaná Františku Davidovi z dílny Jaroslava Bejvla.
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Nejširší nabídku zahraniční numismatiky v Čechách a na Slovensku najdete v Obecním domě v Praze? Nové mince z numizmatické produkce předních světových mincoven dovážíme pravidelně, bez prostředníků a jejich nákup u nás je proto levnější.
5 h
Mince byla uvedena do oběhu 1. 7. 1977. Na lícní straně je státní znak, v opisu název státu ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA a pod státním znakem je umístěn rok výroby. Rub nese nominální hodnotu – velkou číslici „5“, pod ní písmeno „h“ a nad ní pěticípou hvězdu. Písmeno „D“ identifikuje autora mince. Hrana je hladká. Tyto pětihaléře platily jak v ČSSR, tak i v ČSFR a po jejím zániku i v ČR a SR – v oběhu se tak udržely celých 16 let. Celkem bylo emitováno přes 193 milionů kusů pětihaléřů!
10 h
V prosinci roku 1974 se v oběhu objevil desetník se státním znakem ČSSR na lícní straně a textem ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA na jejím opisu. Rub tvoří velká číslice „10“ spolu s malým „h“. Nad číslicí najdeme pěticípou hvězdu a vlevo pod její základnou je autorova značka „D“. Hrana je hladká. V oběhu byly tyto desetihaléře 19 let a bylo jich vyraženo přes jednu miliardu!
20 h
Dvacetihaléře začaly platit roku 1972. Jejich lícní stranu pokrývá státní znak, nápis ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA v opisu a rok výroby. Rub zdobí velká číslice „20“, malé písmeno „h“ a značka Františka Davida „D“. Hrana je vroubkovaná. Mosazné dvacetihaléře platily i v ČSFR a později i v samostatných republikách. V oběhu byly 21 let v celkovém počtu zhruba 600 milionů kusů!
50 h
Mědiniklový padesátník byl zařazen do oběhu na podzim roku 1978. Lícní strana patří státnímu znaku, nápisu ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA v opisu a roku vydání. Velká číslice „50“ je dominantou rubové strany a doplňují ji pěticípá hvězda a autorova značka „D“. Hrana padesátníku je vroubkovaná. Za 15 let, kdy byl v oběhu, ho bylo vyrobeno téměř 215 milionů kusů!
POZNÁMKA
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
VÝBĚR Z NABÍDKY
Mohou vás zajímat i další produkty z naší nabídky...
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Oldřich Kulhánek Odešel autor českých bankovek „V mém díle naleznete torza lidských tváří, ruce prosící, ruce surové. Pro mě je symbol způsob, jak vyjádřit dobu, kterou žiji, místo, kde žiji. Tím symbolem je pro mě lidská tvář.
Lidská tvář se zalepenými ústy, lidská tvář ztrácející se v cárech papíru,” říkal o své
tvorbě autor současných českých bankovek Oldřich Kulhánek.
Narodil se 26. února 1940 v Praze. V letech 1958 až 1964 studoval grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Karla Svolinského, mimo jiné autora československé bankovky
20 Kčs 1948 a 25 Kčs 1958 a 1961. První samostatnou výstavu měl v roce 1968.
Za své ostře kritické a výrazně ironické listy z let 1968 až 1971 jej společně s akademickým malířem Janem Krejčím v roce 1971 zatkla STB pro hanobení představitelů komunistických zemí, v kterých tehdejší pohlaváry iritovalo především vyobrazení Josefa
Stalina. Měsíc byl vězněn a následující roky jej s železnou pravidelností každých čtrnáct dní vyslýchali.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2013
Hyperinflace v Zimbabwe V. Souboj mezi americkým dolarem a jihoafrickým randem Kdo žil celý rok 2008 v Zimbabwe, se na podzim téhož roku již ničemu nedivil.
Bylo po volbách, nic podstatného se nevyřešilo, svět byl zahrnut jinými zprávami a katastrofami.
Kdo žil celý rok 2008 v Zimbabwe, se na podzim téhož roku již ničemu nedivil.
Bylo po volbách, nic podstatného se nevyřešilo, svět byl zahrnut jinými zprávami
a katastrofami. V Zimbabwe se nadále umíralo hlady, ale také nesmírně bohatlo,
podle toho, kdo měl faktickou moc, přístup k surovinám a hotovost, v jakékoliv
směnitelné měně a ne v inflačních zimbabwských dolarech třetí generace
(oficiální zkratka ZWS), o které nestáli ani místní.
Od července 2008 platil z příkazu Rezervní banky Zimbabwe limit, který si bylo možné v ybrat přímo v hotovosti a ten byl na den stanoven na 100 miliard zimbabwských dolarů, což již tři dny po zavedení nestačilo ani na nákup bochníku chleba a podobně zpozdile reagovala banka na zvýšení limitů po celý půlrok. Pro takovou „sumu“ skutečně nebylo možné do banky ani dojet a dojít pouze v případě, že člověk potřeboval na něco svazek bankovek,
jako v ycpávku, jako podklad pro „nové pouliční v ýtvarné dí lo“ nebo předat známým jako suvenýr do zahraničí. Zimbabwská měna byla skutečně k ničemu. Reálná možnost nákupu potravin byla jen za americké dolary, které se do země pašovaly, nebo za jihoaf rické randy, které na podzim roku 2008 měly v Harare významné postavení.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2012.