Zlato 1970.68 $/Oz
Stříbro 24.09 $/Oz
Platina 996.94 $/Oz
Paládium 1490.31 $/Oz
Zlato Mince

Banská Štiavnica - světové dědictví UNESCO

Banská Štiavnica, nejstarší důlní město na Slovensku, měla v Evropě dominantní postavení už začátkem 13. století. Na dokumentu z roku 1275 se zachovala nejstarší známá městská pečeť středověkých Uher. Od 13. do 19. století byla jedním z nejvýznamnějších středisek těžby zlata a stříbra a současně nejvýznamnějším centrem důlní vědy, techniky i školství. V městě a jeho okolí byl v 18. století vybudovaný důmyslný důlní vodohospodářský systém s progresivní technikou. Světového významu dosáhla zásluhou Báňské akademie ( 1762 - 1919 ), kterou zde zřídila Marie Terezie jako první svého druhu na světě. Pro jedinečné architektonické památky ji v roce 1950 vyhlásili městskou památkovou rezervací. Banská Štiavnica a technické památky v jejím okolí byly v prosinci 1993 zapsány do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Pamětní zlatá mince v hodnotě 5000 Sk

V licním poli je vyobrazen atmosferický parní stroj, postavený důlním technikem Josefem Karlem Hellem na odvodnění dolů. Vpravoje státní znak Slovenské republiky a nominální hodnota. U spodního okraje mince je uveden nýzev státu "SLOVENSKÁ REPUBLIKA" a letopočet ražby. Na rubové straně jsou vyobrazeny architektonické dominanty města. Uprostřed je barokní morový sloup sv. Trojice, vpravo za ním věž Starého zámku a budova radnice, v popředí pozdně gotický kostel sv. Kateřiny. U spodního okraje je městský erb.

Údaje o minci

Zdroj: Národná banka slovenska.

I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

Tyto stránky zlepšujeme pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...