Zlato 1792.94 $/Oz
Stříbro 20.50 $/Oz
Platina 935.64 $/Oz
Paládium 2205.90 $/Oz
UPOZORNĚNÍ: Z důvodu celozávodní dovolené mincovny, budou výrobky české produkce dostupné až od 14.8.2022. Investiční zlato a stříbro je nadále běžně dostupné.
Zlato Mince

Stav mincí

Věnuje mimořádnou pozornost uložení mincí!
Nové mince jsou dodávány v plastových obalech, které je chrání před poškozením.
Mince si uchovají svou hodnotu pouze v bezvadném stavu. Nevyjímejte je z obalu a pracujte s nimi s maximální opatrností. Mince v špičkovém provedení tzv. proof mohou být znehodnoceny dotykem i malými částečkami prachu, který se dostane dovnitř při otevření kapsle a ulpí na povrchu !!!

Je bohužel častou chybou se, kterou se setkáváme že zákazníci přechovávají mince volně ložené mezi ostatními rodinnými  šperky. Možná jen z nevědomosti ale přesto účinné je tak znehodnocují. Mince se razí obvykle ze zlata větší ryzosti než šperky. To ale taky znamená že hůř odolávají mechanickému poškození a pokud přijdou do vzájemného kontaktu, poškodí obvykle šperk minci.

Zachovalost mince je klíčová pro stanovení ceny konkrétního exempláře pamětních mincí na sběratelském trhu. Dvě "stejné" mince se mohou prodat na aukci za zcela odlišné ceny právě díky rozdílu v zachovalosti.

-oOo-


Tabulka zachovalosti :

Proof - Mince ražená z leštěných razidel, uchovávaná ve speciálních pouzdrech.
0/0     - Mince nebyla v oběhu, má ražební lesk, ostré detaily
1/1     - Mince prošla oběhem, všechny detaily jsou neotřelé, 
            drobné vady z oběhu
2/2     - Mince je nepatrně otřelá

Proof, špičková kvalita,  PP  Polierte Platte
Jedná se o speciální sběratelskou zachovalost, v níž bývají vydávány zejména pamětní mince z drahých kovů. Ražba je prováděna ze speciálně leštěných razidel. Takto ražená mince má vysoce lesklé pozadí a matné reliéfy. Mincím raženým tímto postupem se v samotné ražbě, ale i v přípravných a závěrečných etapách věnuje největší pozornost. Hotové mince jsou od razidla odebírány způsobem zamezujícím poškození, ručně nebo plně automaticky pomocí odbíracího zařízení. Tyto mince musí být vždy ve speciálních pouzdrech. Sáhnete-li na mincovní pole prstem, znehodnotíte ji. Znehodnotit ji může malá částečka prachu, která se dostane dovnitř při otevření kapsle a ulpí na povrchu. Mince, která byla ražena jako proof a posléze byla vyjmuta z originálního obalu, by nadále neměla být zachovalostí proof označována. Takové mince bývají označovány jako mince "původně ražené jako proof".

0 = Uncirculated Unc., Ražební lesk RL, Stempelglanz ST
Perfektně zachovalá mince. Mince v této zachovalosti nesmí obsahovat absolutně žádné známky oběhu, ani stopy po styku s jinými mincemi. Tedy ani drobné škrábance a vrypy vzniklé padáním mincí přes sebe.

1 = Extremely fine EF XF, krásná AU, Vorzüglich
Mince s nepatrnými stopami oběhu viditelnými pod lupou a s malými chybami.

2 = Very fine VF, horší, Sehr schön s.sch.
Mince horší zachovalosti, má znatelné stopy oběhu viditelné okem. Větší vady.


-oOo-


Pozor na hodnocení stavu investičních mincí!

Na rozdíl od pamětních mincí se investiční mince oceňují zcela odlišně. Zopakujme si základní odlišnosti investičních mincí od pamětních:

1.
Při obchodu s těmito mincemi se dbá pouze a výhradně na váhu mince a ryzost zlata v něm obsaženého.
2. Ročník a s tím související vyobrazený motiv na minci není podstatný. 
3. Nakupujete-li  více mincí, můžete obdržet různé motivy stejného titulu.
4. Náklad investičních mincí není omezený. Mince lze razit bez omezení tak aby byla uspokojena poptávka.

Přehled nejobvyklejších investičních mincí včetně fotografií naleznete na této stránce.

Hodnocení stavu investičních mincí:
Pokud investiční mince není výslovně označena jako Unc. ( neprošla oběhem ) může mít drobné oděrky, rýhy, a další poškození, která jinak pamětní mince znehodnocují. Investiční mince v provedení Unc. vyhledávají i sběratelé pamětních mincí za účelem kompletování svých sbírek a mohou na ně klást stejně vysoké nároky jako na pamětní mince.
 

 

Doporučujeme navštívit :
- Vykupujeme mince za hotové
- Použité zkratky

Etue, kapsle i další sběratelské potřeby naleznete např. na této stránce.

-oOo-

Často kladené otázky na stav mincí.

Když si nechám minci označenou jako (1) opravit u zlatníka, vykoupíte ji za vyšší cenu?
Vůbec ne! Naopak, pokud přinesete takto "opravenou" minci, nabídneme Vám ještě nižší výkupní cenu. Je to stejná situace jako při čistění mincí. Řada sběratelů si cení na mincích historické autenticity. Ta se různými pokusy o čistění, přeleštění apod. ztrácí.

Mince o kterou bylo sto let pečováno macešsky nebo vůbec ne se prostě nedá mávnutím kouzelného proutku proměnit v zářivý klenot numismatických sbírek.

Nechal jsem si u zlatníka provést zkoušku ryzosti zlatých mincí, které jsem na burze koupil. Je to problém?
Pokud jste měl minci špičkové kvality, v originálním balení, dosud nevytaženou z ochranné kapsle, tak teď už takovou nemáte.
Mince, která byla ražena jako proof a posléze byla vyjmuta z originálního obalu, by nadále neměla být zachovalostí proof označována. Takové mince bývají označovány jako mince "původně ražené jako proof".

Kdo stanovuje zachovalost mincí?
Většina zkušených sběratelů, která se věnuje této činnosti dlouhodobě umí velmi přesně zařadit mince do kategorie do, které patří. Nakupujete-li na burze může přesto dojít k situaci že stav konkrétní mince bude hodnotit odlišně prodávající i kupující. Při prodeji na aukcích nebo v numismatických prodejnách stanovuje zachovalost obchodník.

 

I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2022 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.