Zlato 1943.65 $/Oz
Stříbro 23.50 $/Oz
Platina 1012.25 $/Oz
Paládium 1439.68 $/Oz
Zlato Mince

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Společnosti Zlaté Mince Numismatika

PRAHA 15. ČERVENCE 2008
550 výročí korunovace JIŘÍHO Z PODĚBRAD českým králem

Zlaté Mince - Numismatika vydala k výročí 550. let od korunovace Jiřího z Poděbrad českým králem pamětní medaile z ryzího zlata a stříbra. Autorem výtvarného návrhu je vynikající český umělec, akademický sochař Zbyněk Fojtů.. Rytecké úpravy provedl pan Lubomír Lietava. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Na lícní straně medaile je vyobrazena postava panovníka držící korunovační klenoty. V pravé ruce žezlo, v levé jablko a na hlavě královskou korunu. Nápis „KORUNOVACE JIŘÍHO Z PODĚBRAD ČESKÝM KRÁLEM“ a letopočet korunovace 1458 opisují hranu medaile. Na rubové straně medaile je vyobrazen pražský groš. Značky vydavatele a mincovny, která provedla ražbu jsou spolu s puncem po stranách textu „1 oz 999,9 Au “ udávajícího ryzost. Ten opisuje hranu medaile.v dolní části mincovního pole. V horní části hranu opisuje text "PRAŽSKÝ GROŠ JIŘÍHO Z PODĚBRAD" Značka autora, kterou tvoří propojená písmena "FZ" je umístěna na lícní straně medaile.

Medaile se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Medaile ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován, hrana je hladká a je na ní vyraženo pořadové číslo medaile. Medaile má průměr 37 mm, váží jednu trojskou unci (asi 31,1 gramu), sílu 2 mm a ryzost 999,9/1000 Au a stojí 26.450 korun.

K medaili je dodáván certifikát. Náklad tohoto špičkového provedení je pouhých
550 ks.

Medaile se vydává se stejným výtvarným motivem i ve stříbrném provedení. Má opět váhu 1 troyské unce a stejný průměr. Od zlaté medaile se liší tloušťkou střižku, označením „1 oz 999,9 Ag “ a odpovídající puncovní značkou. Náklad stříbrné medaile v provedení špičková kvalita je pouhých 3500 ks a prodejní cena je 985 Kč.

Medaili lze zakoupit ve specializovaných prodejnách Zlaté Mince - Numismatika v Praze v budově Obecního domu a ve Vsetíně v budově Komerční banky nebo objednat na jejich internetových stránkách s adresou www.Zlate-Mince.cz, případně www.Zlate-Medaile.cz. Zde si mohou zájemci také prohlédnout její fotografie, nebo zjistit další údaje a zajímavosti o této mimořádné ražbě.

Katalogový list s popisem této nové medaile naleznete na této straně.

 

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...