E-shop Zajímavosti a kuriozity


Tenké plátky zlata o tloušťce 0,0001 mm se používají k 
zlacení uměleckých předmětů

Zajímavosti o mincích a zlatě

Aktuální cena zlata
Aktuální světová cena zlata na trhu tzv. London fix je vyhlašována 2x denně nejvýznamnějšími obchodníky se zlatem. Touto cenou se řídí obchody o objemu min. 1000 Oz.

Císařská korunovace Karla IV.
Zbožnost a pokora s pompou a světskými radovánkami se mísila ve velkolepém ceremoniálu, kterým se nechal český král Karel IV. v Římě před 650 lety korunovat na římského císaře.

České korunovační klenoty
Korunní komora v chrámu sv. Víta, v níž jsou korunovační klenoty českých králů uloženy, je bez nadsázky nejnepřístupnější místo na Pražském hradě. Dveře, stejně jako pancéřová skříň na klenoty, mají sedm zámků a k jejich otevření a vyzdvižení klenotů se musí sejít sedm držitelů klíčů.

České pamětní mince 1993 - 2003
Prvních pět českých pamětních stříbrných mincí bylo raženo ve čtyřech mincovnách. K Vídni, Llantrisantu a Kremnici se po roce ražby drobných mincí přiřadila v roce 1994 mincovna akciové společnosti Bižuterie v Jablonci nad Nisou. Třem nejstarším evropským mincovnám tak začal úspěšně konkurovat úplný nováček.

Jakou barvu má zlato?
Podobně jako malíř míchá žlutou a modrou barvu aby získal zelenou,  lze smícháním různých kovů změnit barvu zlatého šperku. Přidáním mědi získává barva zlata červené tóny
 
Mince, medaile nebo investiční zlato?
Pamětní mince jsou vždy vydávány v omezeném množství a vydává je stát. Ryzost mincí i počet vydaných kusů je stanoven zákonem a stát je garantuje.

Mince roku 1999
Česká republika získala první cenu v kategorii nejlepší zlatá mince roku za minci v hodnotě 10.000 Kč ze sady Karel IV. ročník 1999. Námět této mince je věnován založení Nového Města pražského.

Muzeum se zaměřením na zlato v ČR
Nápad, založit muzeum, vyšel od jílovského občana Leopolda Čiháka, který městu nabídl svoji vlastní sbírku, která obsahovala několik stovek listin, map a trojrozměrných předmětů. 

- Zlato
V současné době jsou rýžovatelná ložiska zlata již prakticky vyčerpána. Těží se proto ložiska, kde je zlato velmi jemně rozptýleno v hornině a kov je z horniny získáván hydrometalurgicky.

Relikviář svatého Maura
Relikviář  je bohatě zdoben množstvím zlatnických technik. Na stříšce relikviáře jsou z jedné strany umístěny reliéfy s  výjevy ze života sv. Maura a sv. Timoteje  a na druhé straně reliéfy s výjevy ze života  sv. Jana Křtitele , kterému je též relikviář zasvěcen. 

Zlatá Adéla
Portrét Adely Blochové - Bauerové v byzantském secesním stylu z roku 1907 přitom patří k absolutně nejkrásnějším malířským dílům vídeňského umění. Stal se doslova ikonou secese. 

Zlato v Československu :
 
Zlato v Československu

Co se dočtete o zlatě ...
Další zajímavé články publikované v tisku

Co se dočtete o mincích ...
Další zajímavé články publikované v tisku

Expozice ČNB - Lidé a peníze
Prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Helmice sv. Václava
Helma, původně nezdobená a bez nánosku, byla asi majetkem Přemyslovců, snad i knížete Václava. Poté se asi stala součástí chrámového pokladu a občas byla vystavována (písemně doloženo na počátku 13. století). 

Investiční zlaté mince
Investiční zlaté mince jsou na českém trhu novou komoditou. I když většina "klasických" numismatiků kteří si na mincích cení především jedinečnosti a zachovalosti každého unikátu se na investiční mince dívá poněkud přezíravě, pro ostatní laiky jsou právě investiční zlaté mince přitažlivější.

- Váhové jednotky zlata
la - používaná v Indii, Pákistánu, oblasti Středního Východu, Singapuru,  tael - používaná v Hong Kongu, Taiwanu, Číně, baht - používaná v Thajsku, chi - používaná v Vietnamu

- Zlaté cihly
Zlaté cihly ( slitky ) se vyrábí v různých velikostech, různé váhy i tvaru. Každá zlatá cihla je označena názvem výrobce, identifikačním číslem a dále přesným údajem o její váze a ryzosti. Prodávají se za cenu nepatrně vyšší než je hodnota samotného zlata.

Zlaté nugety
Přesto, že je zlato velmi vzácné, bylo patrně prvním kovem, který vůbec člověk objevil. To proto, že zlato se vykytuje v přírodě v řekách nebo na zemi jako zlaté nugety.

Zlatotepectví - řemeslo, které přežilo tisíciletí
Už před 5000 lety používali lidé plátkové zlato. Egypťané zlatili postavy svých bohů, chrámové dveře, sargofágy, apod.

Státní pečeti
Pečetidla jsou vynikajícími ukázkami českého uměleckého řemesla 1. poloviny 20. století. Náleží do okruhu uměleckých děl spjatých s nejvyšší státní reprezentací 1. republiky, iniciovanou prezidentem T. G. Masarykem.

Těžba zlata
Japonsko, které trpí nedostatkem přírodních surovin, našlo nový zdroj zlata.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2020 Zlaté mince - Numismatika