Zlato 1927.96 $/Oz
Stříbro 23.59 $/Oz
Platina 1016.96 $/Oz
Paládium 1641.13 $/Oz
Zlato Mince

Mince IsraelJste tady poprvé?

Výběr pamětních mincí Israel...Upozornění: vyprodané tituly mincí Israel naleznete na této stránce. Tento přehled vyprodaných mincí má evidenční charakter a poskytuje sběratelům cenné informace o vzhledu a technických parametrech mincí které již nejsou v běžné nabídce. Vyprodané mince o které máte zájem si můžete nezávazně poptávat tím, že si na tato tituly vyplníte poptávku (žádanku). Tituly, které získáme zpět výkupem od sběratelů Vám pak můžeme nabídnout. Více o způsobu evidence poptávek se dozvíte na stránce "jak pracovat s žádankami?

Na český trh dovážíme za výhodné ceny ty nejzajímavější tituly zlatých i stříbrných mincí z mnoha dalších zemí.


Izraelský šekel

Nový izraelský šekel (zkratka NIS, anglicky New Israeli Sheqel, hebrejsky שקל חדש, šekel chadaš) je oficiální izraelská měna platná na území Státu Izrael a Palestinské autonomii. Označuje se symbolem ₪, který vznikl kombinací prvního hebrejského písmena ve slově šekel (ש) a chadaš (ח). ISO 4217 kód pro šekel je ILS. Šekel má 100 agorot (jednotné číslo agora). Od roku 2003 jde o volně směnitelnou měnu. Díky své síle se stal nový izraelský šekel v roce 2008 jednou ze 17 měn, obchodovaných na světových trzích.[1] V roce 1985 nahradil dnešní nový izraelský šekel starý izraelský šekel ve směnném poměru 1000 starých šekelů = 1 nový šekel. Starý izraelský šekel platil od roku 1980, kdy nahradil původní izraelskou libru v poměru 1 izr. šekel = 10 izr. liber.

V oběhu jsou mince 1, 5, 10 a 50 agorot, dále 1, 2, 5 a 10 šekelů.

Šekel odkazuje k mnoha starodávným jednotkám hmotnosti a měny. První známé užití se datuje k roku 3000 př.n.l. v Mezopotámii. Původním významem tohoto slova byla měrná jednotka ječmene. Označení má svůj původ etymologický původ zřejmě v akkadštině, jelikož první slabika „še“ v tomto jazyce znamená ječmen. 1 šekel původně znamenal zhruba 180 zrn (cca. 8,33g). Před zavedením mincí v obchodování neznamenalo označení šekel peníze, ale jednotku váhy, tak jako například gram nebo trojská unce. Rané mince byly raženy oficiální pečetí, která dosvědčovala jejich váhu.

Nejčastěji šekel označuje jednotku váhy stříbra nebo jiného kovu, později byl šekel používán jako jednotka váhy pro jakýkoli materiál. Stejně jako jiné starodávné jednotky představoval šekel různé hodnoty v závislosti na období, panství a oblasti. Prameny uvádějí hmotnost 9–17 gramů; běžné byly hodnoty 11, 14 a 17 gramů.[2] Mince byly zlaté nebo stříbrné a hmotností odpovídaly těmto jednotkám. Šekel jako měnová jednotka byl běžně používán západosemitskými národy. Jako měnu i jednotku váhy používali šekel Moabci, Edomité a Féničané. Punská měna byl založena na šekelu, dědictví jejich kanaánských předků. V knize proroka Daniela je zmíněno aramejské slovo tekel (aramejská varianta slova šekel), které se objevuje během psaní na zeď při slavnostech krále Belšasara ve významu „zvážen“, „váha“. Předpokládá se, že stříbrné tyrské šekely jsou oněmi „30 stříbrnými“[3] zmíněnými v Novém zákoně. Šekel je rovněž od roku 1980 měnou Státu Izrael. Během let 1980-1985 byl označován jako Izraelský šekel. Od roku 1985 do současnosti pak jako Nový izraelský šekel.
I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2022 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.