Zlato 1970.31 $/Oz
Stříbro 24.11 $/Oz
Platina 997.67 $/Oz
Paládium 1492.63 $/Oz
Zlato Mince

Zrušená emise!
10 € - Edmund Pascha - 300. výročie narodenia

Investiční zlatoInvestiční zlato

SPECIFIKACE

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 10 €
Autor ...
rytec:
razila: Mincovňa Kremnica
Emitent: Národná banka Slovenska - NBS
průměr: 34 mm
hmotnost: 18 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana: nápis: "..."

náklad provedení proof - ... ks
náklad provedení b.k. - ... ks
limitovaný náklad max. - ... ks
emise: 30.11.2014
Kód položky:

Edmund Pascha (1714 – 6. května 1772) – hudební skladatel, varhaník. Vystupoval pod pseudonymem Claudianus Ostern.

Edmund Pascha (čte se Paska) pocházel z Kroměříže. Přesný den jeho narození, ani křestní jméno známo není. Řeholní jméno Edmund dostal po vstupu do františkánského kláštera v Hlohovci v roce 1731. Po vysvěcení na kněze působil v různých salvatoriánských klášterech jako kazatel a varhaník. Do historie se Pascha zapsal především jako církevní hudební skladatel, ale významně obohatil i slovenskou literaturu. Za jedinečné hudební dílo slovenského baroka je považována jeho Vánoční mše F-dur, která je uvedena ve sborníku Harmonia pastoralis.

Spolu se sborníkem Prosae pastorales, který obsahuje pětadvacet vánočních, novoročních a tříkrálových koled a pastorel, je součástí takzvaného Žilinského kancionálu.

Paschovo autorství Vánoční mše bývá některými badateli zpochybňováno. Podle nich je pravděpodobné, že dílo vytvořil jiný františkánský mnich, konkrétně Georgius Zrunek, který také pocházel z Moravy. Pascha podle této teorie jeho skladby pouze přepisoval. Edmund Pascha zemřel 6. května 1772 v Žilině.


Výtvarné návrhy mince :
...

Doporučujeme:
- Další informace o minci Edmund Pascha - 300. výročie narodenia
- Informační leták (PDF soubor)

Základem daně při dodání platných mincí, které jsou pro sběratelské účely prodávány za cenu vyšší, než je jejich nominální hodnota, nebo za cenu vyšší, než je přepočet jejich nominální hodnoty na českou měnu, je rozdíl mezi cenou, za kterou jsou prodávány, a jejich nominální hodnotou.

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry. Text je v slovenštině, němčině a angličtině.

 

I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

Tyto stránky zlepšujeme pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...