Jiří Šlitr - 90. výročí narození zlato proof


SPECIFIKACE
Zlatá pamětní medaile 1/2 Oz
Autor: Jaroslav Bejvl
Rytec: Alžběta Slámová, DiS.
Ražba: Pražská mincovna
průměr: 28 mm
hmotnost: 15,56 g
ryzost: 999,9/1000 Au
hrana hladká, číslovaná
limit provedení proof: 98 ks
limit provedení b.k.: 46 ks
emise: únor 2014
Jiří Šlitr - 90. výročí narození zlato proof
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?
VÍTE, ŽE: Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince České republiky? Technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR, splňují obě české mincovny. Česká mincovna i Pražská mincovna. Na www.zlate-mince.cz najdete produkty obou českých soukromých mincoven i produkty kremnické mincovny.

KATEGORIE
Pražská mincovna Kalendárium 2014 zlato
Český výrobek
Česká puncovní značka
Materiál Münze Österreich
Včetně dárkové krabičky
Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK
Zlatý pamětní medailon 1/2 Oz cyklu Kalendárium 2014
Země původu: Česká republika
Ražba:
Pražská mincovna a.s.
Certifikát:
Státní tiskárna cenin s.p.
průměr: 28mm
hmotnost: 15,56 g
ryzost: 999,9/1000 Au
hrana: hladká, číslovaná
náklad provedení proof: 98 ks
náklad provedení b.k.: 46 ks
emise: 15.02. 2014
Rytecké úpravy: Alžběta Slámová, DiS. Produkce: Pavel Trtík. Mincmistr: Ondřej Koňařík.
Další medaile:
- Jiří Šlitr - 90. výročí narození stříbro
Jiří Šlitr - 90. výročí narození zlato proof
Typický pohled bezelstně kamenné tváře Jiřího Šlitra je námětem lícní strany medaile, obličej doplňuje charakteristická buřinka. Levou rukou ukazuje umělec na mezikruží, kde je jeho jméno, vpravo pak jsou letopočty.
To, že Šlitr byl nejen SKLADATEL a KLAVÍRISTA, jak připomíná nápis na notovém partu na rubové straně, ale také kreslíř a karikaturista, dokumentuje jeho kresba pianisty, kterou autor medaile převedl do plastické podoby. Notovou osnovu doplňují i Šlitrovy „autokarikatury“.
Jiří Šlitr (15. 2. 1924– 26. 12. 1969) – český hudební skladatel, instrumentalista, zpěvák a výtvarník. Spoluzakladatel divadla Semafor, kde vytvořil nezapomenutelnou dvojici s podobně zaměřeným Jiřím Suchým. Jako herec vystoupil Jiří Šlitr v několika filmech.
Jiří Šlitr se narodil v Zálesní Lhotě, která je částí podkrkonošské obce Studenec na Semilsku. V Rychnově, kam se rodina odstěhovala, spoluzaložil dixielandovou skupinu, později známou jako Czechoslovak Dixieland Jazz Band. Ač vystudovaný právník, dával přednost hudbě a výtvarnému umění. Umělecká kariéra dostala nový směr po setkání s Jiřím Suchým. Oba umělce v roce 1957 seznámil herec Miroslav Horníček. Značka Suchý – Šlitr získávala na popularitě, která kulminovala po založení divadla Semafor. Autorská dvojice svojí tvorbou výrazně ovlivnila divadelní i hudební dění v Československu: jejich písně se staly šlágry, velký zájem budily i filmy, na nichž se autorsky podíleli (Bylo nás deset, 1963, Kdyby tisíc klarinetů, 1965, Zločin v Šantánu, 1968). Jiří Šlitr zemřel na otravu svítiplynem, kterým si v ateliéru na Václavském náměstí přitápěl. Spolu s ním zahynula i jedna z mladých dívek, kterými se rád obklopoval. Suchý se Šlitrem obohatili českou hudbu o řadu písní, z nichž mnohé zlidověly. Patří k nim například hity Jó, to jsem ještě žil, Klokočí, Včera neděle byla, Ach, ta láska nebeská, Purpura a další.
Náhled sádrových modelů medailonu: