Zlato Mince

Bude česká mince opět nejkrásnější na světě?

Mezinárodní soutěž o nejkrásnější zlatou minci na světě vyhrála na sklonku minulého tisíciletí  česká zlatá mince "Nové město pražské" akademického sochaře Vladimíra Oppla.


Nové Město Pražské

 

Ústředním motivem této mince je portrét Karla IV. na pozadí gotických fiál, ztvárněný podle votivní desky Jana Očka z Vlašimi doplněný po levé straně císařskou pečetí Karla IV., po pravé straně dobovou pečetí Nového města Pražského a při spodním okraji mince pražským grošem.. Překrásné umělecké zpracování této medaile i precizní práce českých rytců byla po zásluze oceněna v prestižní soutěži, kterou pořádal časopis World Coin News. Nejkrásnější minci vybírala komise složená z ředitelů mincoven, umělců věnujících se mincovní tvorbě, numismatiků a pracovníků muzeí.

Vladimír Oppl je i autorem nové stříbrné medaile, která se připravuje k vydání již letos v červnu. Ta je věnována patronovi české země, kterým je sv. Václav. Kníže Václav jako světec je považován za ochránce české země. Byl vyobrazován na symbolech státnosti, korunovačních klenotech, praporcích, mincích atd. Národ ho vzýval v dobách zlých v naději, že až bude nejhůř, jako vojevůdce vojska ukrytého v Blaníku přijde na pomoc. Na lícní straně medaile je vyobrazen ve zbroji, sedící na koni a nesoucí korouhev. Na rubu medaile vystupuje na pozadí dobového ornamentu doplněného o symbol moravské a slezské orlice český dvouocasý lev.
 

Sv. Václav
Sv. Václav na koni

Sv. Václav
Český lev


Medaile se razí z tzv. sterlingového stříbra ryzosti 925/1000. Váží 33.6 gramu a její průměr je 38 mm. Obsah stříbra tvoří celou troyskou unci ( 1 Oz ). Ryzost drahého kovu je úředně ověřena puncem. K medaili se dodává certifikát.

Ražbu této medaile v České Mincovně připravuje společnost Zlaté Mince - Numismatika. Prodej bude zahájen v červnu. Zájemci si ji však mohou objednat již nyní na internetových stránkách www.Zlate-Mince.cz. Vzhledem k omezenému nákladu pouhých 2000 ks v provedení špičková kvalita a atraktivnímu tématu se očekává, že i tato pamětní medaile bude rychle vyprodána.

České medaile z drahých kovů jsou nejen originálním dárkem pro zahraniční obchodní partnery, ale i dobrou investicí pro řadu začínajících sběratelů. Tím, že se vydávají pouze v omezeném nákladu jejich hodnota časem významně stoupá.
 

 

 

 
ZMĚNA ÚČTŮ ZLATÉ MINCE NUMISMATIKA

Vážení klienti,
opravte si prosím čísla našich bankovních účtů ve svých záznamech.
Platnost starých účtů brzy končí...


Nový hlavní účet
214835011/5500
Nahrazuje původní účet
86-7764040207/0100
Nový účet pražské prodejny
214835038/5500
Nahrazuje původní účet
43-413220247/0100
Nový EUR účet
214835011/5500
Nahrazuje původní účet
94-2637110257/0100
Mezinárodní platby:
IBAN CZ23 5500 0000 0002 1483 5011
BIC (SWIFT) : RZBCCZPP
Banka: Raiffeisenbank a.s., Account owner: Ludmila Trtikova
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...