UPOZORNĚNÍ: Dopad opatření příjímaných se šířením nákazy koronaviru se promítá do ceny zlata a termínů dodání drahých kovů. Osobní odběr zboží je pozastaven, expedice drahých kovů odložena. Dodávky sběratelských potřeb z čínských továren jsou o 2-3 týdny opožděné. 7.4. a 8.4. je prodejna v Bratislavě zcela uzavřena z důvodu zákazu vycházení. Na vaše e-maily budou pracovníci odpovídat až po Velikonocích. Děkujeme za pochopení.
E-shop České mince (ČNB) Československé zlaté

Československé dukáty: ( Svatováclavské dukáty )


Československý dukát byl ražen v historických parametrech a ve své hmotnosti a ryzosti měl zůstat naprosto nedotknutelný. Určoval tak zákon č. 62/1923 o ražbě československých dukátů. Zákon přesně stanovil technické parametry jednodukátů a dvojdukátů a také skutečnost, že na lícní straně bude zobrazen obraz vévody Václava, jako tomu bylo na českých mincí po staletí, zvláště v 15. a 16. století. Pro velký zájem bylo rozhodnuto, že při příležitosti 1000. výročí úmrtí vévody Václava budou ještě vydány pěti a desetidukáty vždy s letopočtem ražby. Poprvé se tak stalo v roce 1929. Dukáty všech hodnot se razily až do roku 1938 v mincovně v Kremnici.

1918 - 1932
První Československé dukáty sv. Václava
1 Dukát - číslovaný
1 Dukát
2 Dukáty
5 Dukát
10 Dukátů

1951
Československé dukáty sv. Václava, ražené po únoru 1948 nikoliv pro veřejnost, ale pouze pro účelymezinárodního obchodu.
1 Dukát
2 Dukáty
5 Dukát
10 Dukátů

1978 ( dukáty s motivy Karla IV. )
Dukátové ražby k 600. výročí úmrtí Karla IV. 1978 - 1982. Informace k emisi
1 Dukát
2 Dukáty
5 Dukát
10 Dukátů

2009-2017
Svatováclavské dukáty v jejich tradičních historických parametrech, v přesně odpovídající ryzosti a průměru razí z drahých kovů Pražská mincovna a.s. Současná ražba nese upravený motiv návrhu na českou minci 1 Kč z roku 1993, připravený ak. soch. Vl. Opplem...
1 Dukát - číslovaný, dodávaný s razidlem
1 Dukát
2 Dukáty
5 Dukát
10 Dukátů

Co si cení na československých dukátech jeden z jejich autorů:
"U mincí a medailí mne vždycky vzrušovaly a dodnes vzrušují složité významové motivy vyjádřené myšlenkovou zkratkou. I na malé ploše mince nebo medaile toho lze vyslovit hodně a za viditelným sdělením schovat i cosi nevyslovitelného. Mince jsou zvláštním kusem „kumštu“ a jejich kotouček je tvarem, který nezná omezení, lze ho naplnit myšlenkou i dějem. Proto právě jsem na nich ztvárnil mnoho významných osobností českých dějin i současnosti z nejrůznějších oborů vědy, hudby, sportu... Mince a medaile se tak staly a stávají nejpřístupnější galerií pro veřejnost."
Akademický sochař Zdeněk Kolářský
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2020 Zlaté mince - Numismatika