ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: ČNB uzavírá objednávkové období na sady 20 Kč mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 20 Kč s portréty československých osobností
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč Autor: Jan Smrž Ražba: Česká mincovna Emitent: ČNB
průměr: 31 mm hmotnost: 13 g ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *““ hrana b.k.: vroubkovaná limitní náklad: 50.000 ks limit provedení proof: 11 600 ks limit provedení b.k.: 7 900 ks emise: 15.6.2011
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor Jan Smrž
Ražba: Česká mincovna
emitent: ČNB
průměr: 31 mm hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná limitní náklad: 50.000 ks
limit
provedení proof: 11600 ks
limit
provedení b.k.: 7900 ks emise: 15.6.2011
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Upozornění: Objednávky nad 10 ks potvrzujeme
až po vykrytí ostatních objednávek sběratelů, ve lhůtě 3 měsíce od data
emise.
Jiří Melantrich z Aventina (původním jménem Jiří
Černý) - český renesanční tiskař a nakladatel. Narodil se, pravděpodobně
v roce 1511, v Rožďalovicích na Nymbursku. Ze své tiskárny vybudoval
podnik, jehož význam i věhlas přesáhl hranice českých zemí. Celkem vydal
na dvě stovky knih. Patří mezi ně i proslulá Bible Melantrichova, pro níž
se ujal lidový název Melantriška. Kromě náboženské literatury se věnoval
též tisku humanistické literatury a latinských básnických sbírek.
Velmi
významná byla jeho spolupráce s vyhlášeným italským lékařem a botanikem
Pietrem Andreou Mattiolim, kterému mimo jiné vydal český a německý překlad
jeho Herbáře. Zájem o dění veřejné přivedl Jiřího Melantricha mezi členy
městské rady Starého Města pražského. V roce 1557 mu byl udělen
šlechtický titul a erb. Jiří Melantrich z Aventina zemřel 19. listopadu
1580 v Praze. Tiskárnu poté převzal jeho zeť Daniel Adam z Veleslavína.
POZNÁMKA
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Od 1.3.2006 došlo k úpravě cen pamětních stříbrných mincí vydávaných
ČNB. Do ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů. Cena se upravuje
každé dva měsíce.
Averz:
Autor Jan Smrž Na líci dvousetkoruny je kompozice pěti
knih, vpravo signet Jiřího Melantricha, ve spodní části
mince je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální
hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“.
Kompozici doplňují ozdobné dekory. Značka mincovny je při
horním okraji mince.
Reverz:
Autor Jan Smrž Na rubu dvousetkoruny je vyobrazení
titulní strany Bible, vydané Jiřím Melantrichem z Aventina
roku 1570, uprostřed je opět vydavatelův signet. Text „JIŘÍ
MELANTRICH Z AVENTINA a letopočty 1511 – 2011 jsou ve výřezu
nad titulní stranou bible. Kompozici opět doplňují ozdobné
dekory, značka autora mince Jana Smrže, tvořená písmeny JS
je při spodním okraji mince.
Slovní popis mince :
Ag, text JIŘÍ MELANTRICH Z
AVENTINA, Česká republika, 2011, 200 Kč, značka JS, značka
ČM
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KSCR167 nákupem získáte +1,00 ZM kód: KSCR168 nákupem získáte +1,00 ZM
AKTIVITA CENY
Zajímá Vás jak se vyvíjí cena těchto mincí? Jaká byla jeho původní cena
mince a jaká je jeho hodnota mince dnes?
Tyto užitečné informace Vám pomohou ocenit minci
nebo medaili, kterou vlastníte.
Informace o vývoji cen poskytujeme jen registrovaným návštěvníkům.
Registrace je bezplatná. Registrujte se
zde a získejte přístup k informacím které Vás zajímají.
Po přihlášení se informace o cenách zobrazí zde.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 3,4
Hodnotilo 5 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Mince předních evropských zemí ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů Luxemburku. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Opisy mincí grošového období Online nástroj pro tvorbu V posledních letech můžeme být svědky zvýšeného zájmu o mince grošového období a to nejen z pohledu sběratelského, ale také badatelského
, což byl důvod vzniku první virtuální pobočky České numismatické společnosti – Pražské groše, hrdě nesoucí ve svém názvu hlavní nominál tohoto období. Také v periodikách se můžeme častěji setkat s články zaobírajícími se tímto obdobím. Příkladem může být nedávné číslo časopisu Folia Numismatica 27/1 zaměřené pouze na mince grošového období.
Pobočka Pražské groše se rozhodla nabídnout veřejnosti jednoduchou aplikaci, díky níž je možno vytvořit opisové varianty větších i menších nominálů grošového období. V současnosti stránka cnspg. cz/fonty nabízí možnost vytvořit opisy mincí Václava II., Jana I. Lucemburského, Karla IV., Václava IV. a Ferdinanda I. Habsburského, které jsou zpracovány dle stávajících typologií – J. Smolík Pražské groše a jejich díly, K. Castelin O chronologii pražských grošů Jana Lucemburského, V. Pinta KAROLUS PRIMUS Nejnovější typologický a chronologický rozbor pražských grošů Karla IV., J. Hána Pražské groše Václava IV. z let 1378-1419, J. Hásková Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího z Poděbrad, J. Chvojka Pražské groše Ferdinanda I. a R. Veselý Bílé peníze Ferdinanda I. (1526–1564). Na fontech Vladislava II. Jagellonského a Ludvíka I. Jagellonského se v současnosti pracuje a v brzké době se také objeví na výše uvedených stránkách.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2014.
Vyšší medailérská škola v Jablonci nad Nisou Výstava absolventských prací Již po sedmnácté od vzniku Vyšší odborné školy, která vznikla při Střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou, proběhla v jejích prostorách výstava absolventských prací studentů třetího ročníku VOŠ.
Výstava probíhala ve dnech 11. až 14. června 2013 a nabízela ke zhlédnutí závěrečné práce sedmi studentů, kteří letošní rok úspěšně ukončili studium. Závěrečná výstava završila jejich působení na škole v roli studentů a zároveň byla příjemnou tečkou za celoročním obdobím realizace jejich diplomových prací. Pojďme se nyní na tento proces realizace blíže podívat.
Celý proces tvorby závěrečných prací odstartovalo zadání témat absolventských prací jednotlivým studentům na začátku školního roku v září. Každému ze studentů bylo zadáno jiné téma, všichni měli ale stejné technické omezení dané zadáním, a to vytvořit práci ve formě kulaté, ražené medaile. Studenti nejdříve začali kreslením skic, zachycovali výtvarné nápady nejlépe vystihující jim zadaná témata. Tyto skici postupně vykrystalizovaly do podoby finálních kresebných návrhů následně převedených do podoby sádrových modelů rubu a líce budoucích medailí. Podle sádrových modelů pak studenti začali vytvářet ve školních dílnách razicí nástroje. Po zhotovení těchto nástrojů a jejich tepelném upravení proběhla samotná ražba medailí, částečně ve školních dílnách a částečně ve firmě Znak Malá Skála v. d. Díky velkorysému přístupu ze strany vedení této firmy je škola schopna dlouhodobě razit i ty technologicky nejsložitější medaile.
Odražky medailí studenti dále opracovali, povrchově upravili pískováním, patinováním a lakováním. Vzniklé medaile byly spolu s kresebnými návrhy, sádrovými modely a razicími nástroji nainstalovány v prostorách školního ateliéru a celá tato prezentace byla připravena nejdříve pro samotnou absolventskou zkoušku, konanou 10. června 2013 a poté následující výstavu.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013.